Práva dětí by ve školních jídelnách měla být posílena, apeluje ombudsman

Autoři | Foto Pixabay.com

Ministerstvo školství připravuje novelu vyhlášky o školním stravování. Ochránce veřejných práv se obrací s dalšími návrhy a apeluje na posílení práv dětí ve školních jídelnách, a to nejen v případě strávníků se zdravotním postižením.

Ministerstvo školství v současné době připravuje novelu vyhlášky o školním stravování, ta více zohledňuje děti, které mají specifické stravovací potřeby. Ombudsman však upozorňuje na několik mezer. 

Například doporučuje, aby ve vyhlášce ministerstvo dále zakotvilo povinnost poskytnout dietní stravu dětem se zdravotními potížemi. Často totiž nejrůznější zdravotní postižení provází i potřeba dietního stravování, a to například v případě alergie či intolerance. Lidé s postižením mají ze zákona právo na přiměřené opatření. Tím může být právě i zmíněná dietní strava. Nyní však vyhláška školní jídelny k této aktivitě nezavazuje. 

„Já a mí předchůdci v úřadu jsme řešili řadu případů, které se týkaly například žáků s bezlepkovou nebo bezlaktózovou dietou. Z antidiskriminačního zákona jsme dovodili povinnost jídelen vyjít více vstříc těmto žákům. Pro rodiče, školu i děti ale bude srozumitelnější, pokud budou pravidla dietního stravování stanovena přehledně ve vyhlášce,“ sdělil v tiskové zprávě ombudsman Stanislav Křeček.

Dále ombudsman ministerstvo vyzývá, aby do vyhlášky zakotvilo i výslovnou pomoc dětem s uskladněním a ohřevem přinesené stravy. Strávníci i jejich rodiče se často setkávají s nevstřícností školních jídelen, pokud si děti donesou vlastní jídlo z domu. Tomu se snaží zabránit i ministerstvo, a nově chce umožnit žákům sníst si v prostorách jídelny vlastní připravený pokrm. 

„Mám za to, že školám ani v dnešní situaci nic nebrání v tom, aby žákům pomohly oběd uchovat a připravit ke konzumaci. Tato podpora ze strany jídelen může výrazně prospět dětem se specifickými stravovacími potřebami, aby si mohly sníst plnohodnotné a teplé jídlo za stejných podmínek jako jejich spolužáci,“ doplnil Křeček. Specifické stravovací nároky nemusí mít strávníci pouze ze zdravotních důvodů, ale i skrze vyznávané náboženství.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky škola, stravování, strávníci, ombudsman, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.