Jihomoravští veterináři v loňském roce uložili pokuty, jejichž celková výše přesáhla dva miliony korun

Autoři | Foto Pixabay.com

Krajská veterinární správa (KVS) pro Jihomoravský kraj loni uložila pokuty, jejichž celková výše dosáhla téměř dvojnásobku proti předchozímu roku, a to přes dva miliony korun. Vzrostl i počet pokutovaných případů ze 177 na 268. Podle ředitelky Jany Kozákové je to důsledek jak většího počtu podnětů, především na podmínky chovu, tzv. welfare zvířat, tak toho, že se začaly případy s pokutou do 10 000 korun řešit blokově, nikoli ve správním řízení, které může trvat až tři roky. Lidé si podle ní mnohem více všímají i díky mediálním kauzám toho, jak kdo zachází se zvířaty ve velkochovech i v menších chovech.

Nárůst počtu přestupků by údajně mohl být kvůli více podnětům 

Zhruba osmdesát procent podnětů od veřejnosti přichází právě na podmínky, v jakých zvířata žijí. Zároveň inspektoři chodí na pravidelné plánované kontroly. Druhým cílem veterinářů jsou vedle chovů zvířat potravinářské podniky.

Nárůst počtu přestupků v chovech zvířat se podle Kozákové dá přičíst právě tomu, že na KVS chodí větší počet podnětů. „Většina pokut je do zmíněných deseti tisíc korun. Větší pokuty v řádu desetitisíců korun ukládáme, když se jedná o opakované prohřešky nebo o velké množství potravin a o situace, kdy bylo ohrožené zdraví spotřebitelů," uvedla Kozáková.

Veterináři řeší některé případy i s policií

V některých případech se stává, že veterináři nahlásí podezření na trestný čin policii. Loni se podařilo dořešit některé kauzy týrání zvířat. Jedna z nich se týkala chovu hospodářských zvířat na Znojemsku, kde chovateli kvůli nedostatečnému krmení a napájení uhynulo čtrnáct ovcí. Od soudu si odnesl podmínku na dva a půl roku a pětiletý zákaz chovu a držení zvířat. Druhým případem byl chov psů v Brně-Komíně, který dlouhodobě obtěžoval obyvatele. Muž měl devětačtyřicet psů ve zcela nevyhovujících podmínkách, bez řádné výživy a socializace. Ani jim neposkytoval odpovídající veterinární péči. Soud mu uložil tříletou podmínku a stejnou dobu nesmí chovat zvířata.

Veterináři se také stále častěji setkávají s tím, že lidé nabízejí „domácí" masné a mléčné výrobky na sociálních sítích. „Takto vyráběné potraviny pochází z neregistrovaných výroben a lidé je prodávají na parkovištích z aut nebo přímo v domácnostech," řekla Kozáková. KVS těmto lidem ukládá pokutu a zakazuje výrobky prodávat, nařizuje také jejich likvidaci. Jednoho z takových výrobců odhalili veterináři na Vyškovsku. „Dostal vysokou pokutu, na místě jsme nařídili likvidaci padesáti kilogramů klobás a dalších masných výrobků. Nicméně odhalení mělo pozitivní dopad, protože výrobce požádal o informace k legalizaci provozovny a slíbil, že bude vyrábět podle pravidel zákona," řekla Kozáková.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky veterinární správa, chov, zvířata, pokuta, Jihomoravský kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.