Brňané už nemohou pálit listí na zahradách. Táboráky však povolené zůstávají

Autoři | Foto Pixabay.com

Brněnští zastupitelé zrušili vyhlášku, která povolovala pálení listí a trávy v zahrádkách. Vyhláška byla v rozporu se zákonem o odpadech. Město proto rozšíří možnosti nakládání s bioodpadem, například prodloužením provozu sběrných středisek či zavedením větších kontejnerů.

Pálit listí, trávu a další rostlinný odpad už v brněnských zahrádkách není možné. Zastupitelé města zrušili vyhlášku, která dny, kdy ho lidé pálit mohli, stanovovala. Vyhláška vycházela ze zákona o ochraně ovzduší, byla ale v rozporu se zákonem o odpadech. V souvislosti se změnou magistrát rozšíří možnosti nakládání s bioodpadem, řekl novinářům náměstek Filip Chvátal (KDU-ČSL). Zatímco suché rostlinné materiály pálením nelze likvidovat, k rekreačním účelům stále poslouží. Táboráky a opékání párků či jiných potravin zakázané není.

Bioodpad lze v Brně vozit do sběrných středisek, kde je velkoobjemový kontejner. Některé městské části jej také nechávají svážet pomocí velkokapacitních kontejnerů. Pro odpad rostlinného původu z kuchyní slouží nádoby umístěné v ulicích. Město se také snaží předcházet vzniku bioodpadu tím, že od roku 2010 rozdělilo občanům buď zdarma nebo za zvýhodněnou cenu skoro 7 tisíc kompostérů. V reakci na nutnost zrušení vyhlášky poté, co se daly zákony do souladu, připravuje město rozšíření systému sběru bioodpadu.

V plánu je prodloužení víkendové provozní doby vybraných sběrných středisek, zapojení dalších městských částí do mobilního svozu nebo výměna nádob v ulicích za větší, aby tam bylo možné odkládat i drobné větve či listí. „Dále připravujeme ve spolupráci se společností Sako Brno pořízení mobilního štěpkovače,“ uvedl Chvátal. Snahou města je získat dotaci na nákup dalších kompostérů a jejich distribuci do domácností.

Hodnocení článku je 62 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky správa, příroda, ovzduší, Brno

Komentáře

Vladimir Nerud

No konečně rozumné rozhodnutí! Když se do toho ti šílení "zahrádkáři" pustili, tak to bylo jak v plynové komoře.

Sobota, 8. března 2025, 08:24Odpovědět

Marie Glanczová

Radní potřebují kompostéry, štěpkovace atd.a tak to nechají zaplatit občany- přece to nekoupí za své...

Pondělí, 3. března 2025, 17:56Odpovědět

Markéta Klapušová

Zajímavé. U nás v sobotu otevírací dobu zkrátili. Před měsícem v ekodvoru kontejner na zelené vůbec nebyl a všechno se házelo do spalu.

Pondělí, 3. března 2025, 08:20Odpovědět

Marie Glanczová

To vymyslel nějaký blbeček od stolu v kanceláři co v životě nic rukama neudělal, že?

Neděle, 2. března 2025, 16:48Odpovědět

Tomáš Urbánek

To je superpitomost. Zahrádky mají ve většině důchodci a starší lidé, a v Brně jsou celé čtvrtě rodinných domků se zahrádkami. Zahrádka obvykle dvakrát ročně projde větším úklidem - stříhají se stromy, keře, seká tráva... Z běžné zahrádky 200m2 je cca kubík rostlinného odpadu ročně. Už vidím ty zástupy babiček jak s nůší na zádech běhají po čtvrti a hledají volný kontejer, bude-li tam vůbec takový.

Neděle, 2. března 2025, 13:44Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.