Počasí dnes-1,2 °C, zítra-0,5 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Na Pálavě bojují s invazivním pajasanem. Vlastníci pozemků ho musí průběžně odstraňovat

Autoři | Foto Rezekvítek

V chráněné krajinné oblasti Pálava začalo platit opatření k regulaci invazního pajasanu. Vlastníci pozemků jej musí doporučenými způsoby průběžně odstraňovat, aby se zabránilo jeho dalšímu šíření. Ochránci přírody varují, že bez pečlivé aplikace herbicidů nelze strom trvale zlikvidovat.

Ochranáři v chráněné krajinné oblasti Pálava dál bojují s invazivním pajasanem, platí pro něj nové pravidlo. Vlastníci pozemků totiž mají nově povinnost jej sami doporučenými způsoby průběžně odstraňovat. V tiskové zprávě o tom tento týden informovala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.

Pajasan žláznatý je cizokrajná dřevina původem z východní Asie. Vyznačuje se rychlým růstem a také vylučováním látek, které jsou pro ostatní rostliny jedovaté. Původem okrasný strom exotického vzhledu ale začal v řadě zemí zplaňovat a místy se stal obtížným invazním druhem.

V oblasti začalo platit opatření obecné povahy k regulaci pajasanu. V praxi to znamená, že pokud se pajasan na nějakém pozemku objeví, mají nyní jeho vlastníci a uživatelé povinnost jej doporučenými způsoby průběžně odstraňovat. Mělo by se tak zabránit šíření této nepůvodní rostliny.

„Na likvidaci pajasanu budeme spolupracovat s pálavskými samosprávami a hospodáři. Věříme, že se nám podaří motivovat i uživatele drobných pozemků, protože bez jejich pomoci není reálné, že by se zabránilo dalšímu šíření této invazní dřeviny,“ uvedl Jiří Kmet z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Likvidujte invazivní pajasan, vyzývají Jihomoravany odborníci. Rostlina páchne, ničí révu a narušuje stavby

Je na obtíž zemědělcům, škodí v sadech, ve vinohradech, jeho kořeny dokážou narušovat i stavby. Řeč je o agresivní invazním pajasanu žláznatém, jehož regulaci nyní upravuje nové opatření Jihomoravského kraje. Úředníci se shodli, že je důležité, aby...

Pajasanu se daří především v teplých oblastech. Snadno se šíří výhony z kořenů i kmene. Je mimořádně odolný a zarůstá nejen cenné přírodní biotopy, ale také zapleveluje zemědělské kultury a ohrožuje statiku staveb v sídlech. K vytváření velkých hustých porostů často přispívá i nevhodný způsob jeho odstraňování prostým kácením.

„Musí nám pomoci chemie, ale velmi pečlivě aplikovaná. Nejúčinnější metodou, jak pajasany trvale odstranit, je totiž vstřik herbicidu do navrtaných otvorů v kmeni a skácení stromu až poté, co odumře jeho nadzemní i podzemní část. U malých stromů doporučujeme herbicidem potřít částečně oloupané kmínky, semenáčky zase lze do zesílení kořene jednoduše vytrhávat. Důležité je, aby se herbicid aplikoval velmi přesně pouze na jedno místo a neunikl do okolního prostředí. Ukázalo se, že bez jeho využití je boj s pajasanem předem prohraný,“ uvedl Kmet.

CHKO Pálava má rozlohu zhruba 83 kilometrů čtverečních, vyhlášena byla v roce 1976. Ceněné jsou v ní především biotopy druhově bohatých skalních, drnových a lučních stepí a lesostepí, také teplomilných doubrav a suťových lesů vyvinutých na vápencových kopcích Pavlovských vrchů.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky příroda, rostliny, invazní, likvidace, rezervace, Pálava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na Pálavě bojují s invazivním pajasanem. Vlastníci pozemků ho musí průběžně odstraňovat  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.