DRBNA HISTORIČKA: Spis o ostravském alkoholismu město proslavil po celé Evropě. Stál za ním brněnský lékař a rasový hygienik

Autoři | Foto historickaostrava.cz

Ostrava patřila ke specifickým místům, kde se příchod industriální revoluce ruku v ruce s problémy moderní doby odrazil obzvláště silně. Jedním z úskalí doby byl i nezřízený alkoholismus. Fenomén doby se za ostravskými dělníky na přelomu 19. a 20. století vydal zkoumat známý brněnský lékař a vědec Rudolf Wlassak.

Rostoucí poptávka po pracovní síle pro ostravské doly a hutní závody vedla k masové migraci lidí takřka z celé střední Evropy. Nejpočetnější skupinou byli chudí lidé z Haliče, dnešní části Polska a Ukrajiny východně od Krakowa. Tamější lidé žili ve velké bídě, byli povětšinou negramotní a jakkoliv obtížná práce se v Ostravě nabízela, představovala pro ně zdroj neobvykle velkého množství peněz.

Jenže chybějící osvěta a neschopnost s penězi zacházet vehnala tyto přistěhovalce do náruče alkoholu. Dnes těžko představitelné poměry mezi ostravskými dělníky dobře známe také díky zprávě lékaře původem z Brna, Rudolfa Wlassaka, který se odvrácenou stranu tehdejší modernity vydal do Ostravy zkoumat.

Ačkoliv se narodil na Moravě, jeho kariéra byla spojena s německým prostorem. Vystudoval medicínu na univerzitě v Lipsku a následně absolvoval odborné stáže v Curychu, Florencii a Římě. Posléze založil neurologickou praxi ve Vídni a věnoval se tomuto novému trendu lékařství se zvláštním zřetelem k alkoholismu. Dnes je zapsán v učebnicích bílých plášťů jako průkopník léčby alkoholismu formou hospitalizace.

Na téma publikoval řadu prací a asi největšího věhlasu dosáhl spis o vlivech alkoholu na mozkové funkce. Vydával také sborníky k tématu a byl šéfredaktorem časopisu Abstinent. Fenomén nezkoumal jen v sanatoriu Am Steinhof, které založil, ale také v širších sociálních souvislostech v terénu. To ho dovedlo ke studijní cestě do Ostravy. Poznatky z místních poměrů pak prezentoval na VIII. mezinárodním kongresu proti alkoholu ve Vídni v roce 1901. Jeho písemná podoba vyšla tiskem a dochovala se dodnes.

„Jednoho dne jsem navštívil s lékařem jednu hornickou rodinu ve Lhotce. Scéna, kterou byt toho muže nabídl, byla ta nejhorší, kterou jsem z následků působení alkoholu viděl. V okolí nejen bezmezně chudé ale též bezmezně zaneřáděné domácnosti tancovalo kolem lékaře a mě šest těžce opilých, křičících a gestikulujících osob: muž, žena a děti,” píše se například ve zprávě.

Obzvláště šokující byla svědectví o alkoholismu dětí. Těm podle lékaře většina rodičů přidávali do ranní kávy koncentrovaný alkohol takzvaný kvit, podíl lihu v raním nápoji měl být jedna třetina. Dále Wlassak popisoval jak horníci s oblibou pijí 'pivo se špekem', tedy pivo s rumem nebo zmíněným kvitem a řadu dalších opileckých praktik.

Podle Wlassakových statistik byla průměrná spotřeba v hornické rodině 102,8 litrů piva (tedy podstatně méně než je současný český roční průměr na hlavu) a 68,1 litrů rumu, popřípadě jiného tvrdého alkoholu. Wlassakova zpráva vzbudila docela velké pozdvižení. V roce 1912 byly v Ostravě zakázaný taneční zábavy, aby se pití alkoholu omezilo. Podobné zákazy nebyly na začátku 20. století něčím mimořádným, na vesnicích k nim docházelo běžně, byť příčinou většinou byla obava z šíření nakažlivých chorob.

Sám Wlassak se pak věnoval ještě jednomu oboru. Tím byla v jeho době rozmáhající se eugenika a rasová hygiena. Eugenici se věnovali úvahám o nejlepší lidské rase, jejich vlastnostech a možnosti jejího šlechtění. Šlo o reakci na darwinismus a také propojování světa perspektivou koloniální nadvlády. Sám Wlassak alkoholismus interpretoval také jako rasový problém. Eugenické teorie vyvrcholily v ideologii nacismu a ve zvěrstvech 2. světové války. Adolf Hitler byl také abstinentem a alkoholem pohrdal, přestože byl podle moderních výzkumu pravděpodobně těžce závislý na tvrdých drogách.


 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Drbna historička, historie, lékař, Ostrava, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.