Mladí lidé rádi diskutují o udržitelnosti a preferují bio a eko produkty. Paradoxně však v jejich domácnostech končí nejvíce potravin v koši. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně proto vedou výzkum zaměřený na generaci Z a plýtvání potravinami. Snaží se získat jejich pozornost pomocí aplikace nebo skrze influncery na sociálních sítích.
Podle vědců z Mendelovy univerzity v Brně generace Z plýtvá potravinami nejvíce ze všech, ačkoliv veřejně prezentuje zájem o udržitelnost. Rozhodli se proto zaměřit výzkum právě na tuto mladou generaci a hledat způsoby, jak je o problematice informovat.
V předchozí fázi několikaletého výzkumu se odborníci rozhodli rozebrat jejich popelnice a zmapovat, co nejvíce vyhazují. Dvacátníci podle získaných dat průměrně vyhazují 43,4 gramů jídla na osobu za den. Z výzkumu také vyplynulo, že téměř o polovinu méně vyplýtvají tito mladí lidé, pokud bydlí s rodiči.
Čtvrtek, 26. září 2024, 16:00
Mladí lidé rádi diskutují o udržitelnosti a preferují bio a eko produkty. Paradoxně však v jejich domácnostech končí nejvíce potravin v koši. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně proto vedou výzkum zaměřený na generaci Z, během kterého analyzují...
Mladí velkou část informací přebírají z internetu, nejvíce pak ze sociálních sítí jako Instagram, TikTok nebo X. Proto brněnští vědci povolali na pomoc influencery, skrz které se snaží předávat užitečné informace a propagovat kampaň Nebuď Trash.
„Spolupráce s influencery, jako jsou Rozárie Haškovcová, Anna Sochorová či Jan Špaček se ukazuje jako klíčová pro dosažení autentického propojení s mladou generací. Výsledky ukazují, že studenti ztrácí zájem o off-line aktivity, jako jsou přednášky či workshopy. Nejlepší formou je online komunikace zaměřená na rychlá stručná sdělení a snadno aplikovatelné rady,“ přiblížila vedoucí projektu Lucie Veselá.
Nejvíce v koši končí ovoce a zelenina, na dalším místě se umístilo pečivo. Podle zjištění brněnských vědců za tím stojí zejména špatná organizace nákupů a vaření, pohodlnost a obecně konzumní způsob života.
„Udržitelné zacházení s potravinami je pro mladší respondenty méně intuitivní. Očekávají, že vedení domácnosti, hospodaření a nakládání s potravinami pro ně bude větší téma až později. Konkrétně až se zcela osamostatní a založí vlastní rodiny,“ vysvětlila výzkumná pracovnice z organizace INESAN Kateřina Rohanová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.