Brno bude v příštím roce hospodařit s příjmy 19,9 miliardy korun a výdaji 24 miliard korun, rozpočet navrhuje úvěr 4,3 miliardy. Hlavní investice půjdou do dopravy, kultury a sportu, včetně nové multifunkční haly za 6 miliard. Opozice varuje před zadlužováním města.
Brno bude v příštím roce hospodařit s příjmy 19,9 miliardy korun a výdaji 24 miliard korun. Rozpočet navrhuje úvěr 4,3 miliardy korun na pokrytí výdajů na významné investiční akce. Návrh rozpočtu schválili zastupitelé. Opozice se zdržela nebo hlasovala proti. Zelení kritizují zvýšení zadluženosti města zejména na financování stavby multifunkční arény za téměř šest miliard korun. Na letošní rok schválili loni zastupitelé rozpočet města s příjmy 18,6 miliardy a výdaji 19,5 miliardy korun.
„Z rozpočtu jde 35,4 procenta do investic, loni to bylo 29,4 procenta. Hovoří se o tom, že pokud je investice okolo 30 procent, tak rozpočet je velmi dobrý. My jsme ještě trochu nad,“ uvedla předsedkyně finančního výboru Andrea Pazderová (ODS).
K nejvýznamnějším akcím v dopravě patří rekonstrukce Údolní ulice, výstavba dalších částí velkého městského okruhu nebo prodloužení tramvajové trati Bystrc-Kamechy. Ve sportu je to stavba multifunkční haly na výstavišti či sportovního a rekreačního areálu Anthropos. V kultuře je prioritní stavba Janáčkova kulturního centra.
Pazderová dodala, že vedení města dlouhodobě přistupuje konzervativně k sestavování rozpočtu a daňovým výnosům jako zásadní součásti. Výnosy by přitom podle ní měly v příštím roce růst, čímž se zmenší potřeba čerpat úvěr. „Máme navíc vytvořenou i poměrně vysokou rezervu 300 milionů korun,“ sdělila. Odmítla, že by Brno nějak riskovalo. „Do hazardu se v žádném případě nepouštíme. Naopak, já jsem konzervativní člověk,“ poznamenala.
Pátek, 22. listopadu 2024, 07:00
Brno plánuje na příští rok příjmy 19,9 miliardy a výdaje 24 miliard korun. Mezi hlavní investice patří stavba multifunkční haly, Janáčkova kulturního centra a rekonstrukce Údolní ulice. Rozpočet počítá s úvěrem 4,3 miliardy korun, finální slovo...
S tím nesouhlasí opoziční zastupitelka za Zelené Jana Drápalová. „Návrh rozpočtu je poznamenán tím, co město rozhodlo v minulosti, a sice způsob financování arény. Hala rovněž povede ke zvýšení provozních nákladů Brna v budoucnu. V roce 2027 se město dostane na rekordní zadluženost,“ uvedla.
Brno si podle návrhu střednědobého výhledu rozpočtu pro roky 2025 až 2029, který v říjnu schválili zastupitelé, půjčí na zaplacení plánovaných investic až 8,8 miliardy korun. Z dokumentu plyne, že by zadluženost města mohla v roce 2027 dosahovat 10,2 miliardy korun, což se blíží limitu stanovenému v zákoně o rozpočtové odpovědnosti. Není ale jisté, zda město částku vyčerpá.
Drápalová kritizuje také to, že v rozpočtu nejsou podle ní dostatečně pokryté investice do zlepšení energetické náročnosti stávajících budov v majetku města a významné infrastrukturní investice jsou odsouvány do dalších let. „V době, kdy může město spolu s celou veřejnou sférou čelit propadu nebo stagnaci daňových příjmů z důvodu stagnace ekonomiky, je takový plán pro město velkým hazardem,“ míní.
Zastupitelé dnes také vzali na vědomí návrh rozpočtu celého statutárního města, tedy rozpočet Brna i s rozpočty všech jeho 29 městských částí. Jeho příjmy jsou 21 miliard a výdaje 25,8 miliardy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.