Odborníci z Masarykovy univerzity sestavili seznam zhruba 120 středověkých rukopisných herbářů. Tyto historické prameny v posledních desetiletích často slouží jako inspirace při vývoji nových léčiv. Některé zveřejněné herbáře jsou významné v celoevropském literárním kontextu.
Řimbaba nebo levandule proti molům, dubové jmelí a jitrocel na průjem. Podobné návody si již v době antiky lidé zaznamenávali do specializovaných spisů, tedy herbářů. Odborníci z Masarykovy univerzity nyní sestavili seznam asi sto dvaceti takových středověkých rukopisných herbářů uložených v českých archivech. Nyní se zaměřují na obsah těchto herbářů, kdy jednotlivým položkám přiřazují moderní botanická jména a další informace.
Databáze Herbaria manuscripta je volně dostupná veřejnosti, přičemž zatím jsou zpracovány alespoň částečné záznamy z pěti herbářů. Na rozdíl od pozdějších herbářů, středověké lékařské příručky obvykle neobsahovaly obrázky ani popisy rostlin, pouze jejich tehdejší názvy a využití v léčitelství.
Úterý, 2. července 2024, 21:00
Amatérský český mykolog našel na Pálavě vzácnou houbu, která dosud rostla jen ve Spojených státech. Vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR ji identifikovali jako sesličku poduškovitou. Patří mezi vzácné a chráněné druhy a vyskytuje se v...
Podle Dany Stehlíkové z Ústavu klasických studií Filozofické fakulty Masarykovy univerzity by bylo příliš náročné zaznamenat v databázi účinky všech rostlin tak, jak jim ve středověku rozuměli lidé. Odborníci ale do databáze přidají výsledky výzkumu, který hodnotil účinky 48 rostlin na základě moderních lékařských studií.
„Původně jsme se chtěli věnovat pouze textům do 15. století a shromažďovat jen rukopisy psané ve středověku, ale postupně jsme svůj záběr rozšířili. Některé středověké texty totiž byly v oblibě i po tomto datu a opisovaly se třeba ještě v 17. století. Současně jsme začali zaznamenávat i rukou psané opisy herbářů, které byly vydávány od konce 15. století tiskem,“ uvedla v tiskové zprávě Stehlíková.
Tvůrci databáze Herbaria manuscripta věří, že by mohla být inspirací při hledání nových léků. Ve středověku lidé využívali mnohem širší spektrum rostlin než současná medicína, a to pro více různých zdravotních potíží.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.