Vinaři na jihu Moravy urychlují sklizeň hroznů kvůli předpovědi silného deště. Mokrá půda může znemožnit vstup strojů do vinic, a hrozí praskání a hnití bobulí. Menší vinaři mají sklizeň obtížnější než velké podniky, kterým práci usnadňují různé stroje.
Vinaři na jihu Moravy se už od středy snaží kvůli předpovědi silného deště zrychlit sklizeň hroznů. Dnes ještě mají možnost sklízet, v dalších dnech ale hrozí, že do rozmoklých vinohradů nebude možné vjet se stroji. Po vydatných deštích navíc mohou začít bobule praskat a hnít, řekli oslovení zástupci vinařů i vinařských sdružení.
„Je to jednoznačně katastrofa a mimořádně náročná situace pro všechny vinaře a vinohradníky. Takovéto výkyvy počasí enormně zvyšují náročnost plánování sběru a zpracování hroznů. Vinaři nyní čelí situaci, kdy je jasné, že nestihnou včas posbírat vše a musí se rozhodovat, které odrůdě a které trati dají při sklízení přednost,“ řekl prezident Svazu vinařů Martin Chlad.
Doplnil, že výhodu budou mít v dalších dnech majitelé vinohradů s kamenitým podložím, odkud voda lépe odtéká, naopak na jílovitých půdách a v kopcovitém terénu nebude možné do vinohradů s těžkými stroji vjet. Nejhorší situace bude tam, kde ještě nemají kompletně zatravněné meziřadí, tedy prostor mezi řádky keřů révy.
„Sklizenou máme přibližně polovinu hroznů, ještě dnes se snažíme sklízet, co stihneme. Tak daleko jsme se sklizní díky dřívějšímu začátku, obvykle je polovina hroznů posbíraná až na konci září,“ konstatoval ředitel vinařství Chateau Valtice David Šťastný.
Pondělí, 9. září 2024, 07:00
Vinobraní na jihu Moravy urychlily tropické teploty, které po srpnu pokračovaly i v prvním týdnu v září. Teploty překračující 30 stupňů Celsia při převažujícím suchu urychlují vysychání hroznů, což snižuje výnos vinohradů, řekli oslovení zástupci...
Podobná situace je také ve vinohradech skupiny Bohemia Sekt. „Snažíme se sklízet co nejrychleji a reagujeme tak pružně, jak to jen lze, přestože to je vzhledem k velkému objemu sklízených hroznů velmi obtížné. Cílem je minimalizovat ztráty, jak naše, tak našich dodavatelů i při zpracování hroznů, což nám umožňuje vysoká kapacita nové zpracovny hroznů v Mikulově. Před příchodem dešťů jsme zvýšili denní příjem hroznů na dvojnásobek,“ uvedl výrobní ředitel společnosti Bohemia Sekt František Drahonský.
Zatímco větší vinařství, která mají vlastní stroje, mohou dnes do práce nasadit všechny síly, menší vinaři si často drahé stroje navzájem půjčují a podobné možnosti tedy nemají. „Máme štěstí, že jsme se sběrem hodně chvátali a ve vinohradu zbývá asi osm procent všech hroznů. Na dnešek ale kombajn domluvený nemáme, zase až po deštích. Doufám, že pak nezačnou bobule praskat a hnít, ale jsou chráněné postřikem, tak snad to dobře dopadne,“ poznamenal Jiří Maděřič z Moravského Žižkova na Břeclavsku.
Jde o další komplikaci pro letošní úrodu hroznů způsobenou počasím. Jarní mrazy lokálně část keřů poškodily, srpnové sucho a horké počasí pokračující až do září pak poznamenalo kondici hroznů, které začaly vysychat a ztrácet objem. Podle předpovědi meteorologů má na jihu Moravy vydatně pršet až do neděle.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.