Středa, 5. června 2024, 07:00
Čím dál více domácností přechází z vytápění uhlím na ekologičtější alternativy. Velmi často je k tomu motivují instituce různými dotačními výzvami, mezi které v Česku patří nejčastěji kotlíkové dotace. Průzkum, jak jednotlivé kraje nejčastěji podporují obyvatele k přechodu na ekologičtější alternativy, prováděla v průběhu května redakce Drbny.
Kotlíkové dotace jsou pro Královéhradecký kraj nejdůležitějším způsobem podpory, nejedná se však o jedinou možnost. Kraj úzce spolupracuje s obcemi v regionu. „Královéhradecký kraj poskytuje odbornou pomoc provozovatelům spalovacích zdrojů prostřednictvím svých webových stránek, seminářů a individuálních konzultací týkajících se zákonné povinnosti výměny kotlů, možnosti dotací, ale i dopadů nesprávného provozu těchto zdrojů,” shrnul pro redakci Drbny tiskový mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann.
Také Moravskoslezský kraj se snaží aktivně podporovat národní mediální kampaň. Průběžně skrze média občany upozorňuje na kotlíkové dotace. „Moravskoslezský kraj přispívá každému úspěšnému žadateli o kotlíkové dotace navíc z krajského rozpočtu 7500 korun. Tudíž zvyšuje míru dotace pro občany regionu a finančně motivuje k přechodu na ekologičtější způsob vytápění,” sdělila tisková mluvčí kraje Nikola Birklenová.
V Libereckém kraji je rovněž výrazný zájem o kotlíkové dotace. I na severu Čech je ale samozřejmostí edukace obyvatel. „Jde o kampaně typu Smokeman zasahuje, kde kraj vysvětluje, jaký vliv má topení na kvalitu ovzduší. Existuje také kampaň Jak správně topit,” doplnil tiskový mluvčí kraje Martin Trdla.
Smokeman tvořen Jiřím Horákem je postava, která je proti „špatnému” kouři, a tak se snaží české občany naučit, jak se správně topí. Aby byli ohleduplní ke svému okolí a neutratili příliš peněz. „Snažíme se lidem vysvětlit, že emise z lokálních topenišť či domácích kotlů jsou věcí, která místně způsobuje významné znečištění ovzduší a snižuje jeho kvalitu. Což může vést ke zdravotním komplikacím i dlouhodobým respiračním nemocem. Každý může snadno ovlivnit své okolí tím, jak topí. A to v pozitivním i negativním smyslu,“ doplnil Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.
Pátek, 1. prosince 2023, 12:00
Popularizátora vědy Jiřího Horáka zná široká veřejnost spíše pod přezdívkou Smokeman. Sám nemá rád „špatný“ kouř, a proto Čechy učí, jak správně topit, aby neobtěžovali okolí, a zároveň byli ohleduplní ke svým peněženkám. Nejen o tom se rozpovídal v...
Plzeňský kraj taktéž už několik let občanům nabízí kotlíkové dotace. „Dále ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí distribuujeme mezi obyvatele kraje materiály, které informují o tématu,” popsala tisková mluvčí kraje Eva Mertlová.
Hlavní město Praha na podporu výměny neekologického vytápění využívá nejen kotlíkové dotace, ale také program Čistá energie Praha. „Program Čistá energie Praha je jedním z nástrojů k realizaci úspor energií a ke zlepšení kvality ovzduší. Jeho cílem je motivace vlastníků či uživatelů bytů k přeměně topných zdrojů na ekologická topná média a k častějšímu využívání obnovitelných zdrojů energie,” sdělil tiskový mluvčí města Vít Hoffman.
Jihočeský kraj motivuje občany k přechodu na ekologičtější paliva poskytováním kotlíkových dotací. O ně je výrazný zájem. „Od roku 2016 doposud bylo v rámci dotačních programů zaměřených na kotlíkové dotace, které byly administrovány Krajským úřadem Jihočeského kraje, provedeno 11 702 výměn zastaralých kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy. Kolik kotlů zbývá k výměně, nelze bohužel kvalifikovaně odhadnout, protože krajský úřad administruje od roku 2022 pouze kotlíkové dotace pro domácnosti s nižšími příjmy a paralelně běží výměna kotlů pro ostatní domácnosti v rámci programu Nová zelená úsporám, který je v gesci Státního fondu životního prostředí. Kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy mohou být dle legislativy používány pouze do 31. 8. 2024, takže je předpoklad, že do konce srpna budou ještě další žádosti podány,“ shrnula mluvčí kraje Hana Brožková.
Čtvrtek, 15. února 2024, 21:00
Neschopnost udržet dostatečnou teplotu obydlí, dluhy na energiích nebo vynakládání velké části svých příjmů na energie. To jsou jen některé podoby energetické chudoby, která trápí početnou část populace. Už na jaře 2021, před vypuknutím energetické...
A o jaké vytápění je podle Jihočeského kraje největší zájem? „Zájem se v průběhu času měnil. V prvním kole, to je v roce 2016, ještě mírně převažoval zájem o kombinované kotle na uhlí a dřevo, ale již ve druhém kole kotlíkových dotací jsme zaznamenali největší zájem o tepelná čerpadla – tvořila téměř polovinu podaných žádostí. Od třetího kola už nebyly podporovány žádné kotle spalující uhlí, a zájem o tepelná čerpadla se tak ještě zvýšil. V posledních kolech kotlíkových dotací, kdy byly podporovány pouze omezeně, respektive v důsledku krize související s rusko-ukrajinským konfliktem a energetickou krizí nebyly podporovány vůbec plynové kondenzační kotle, už jednoznačně vedou tepelná čerpadla, která tvoří více než 50 procent podaných žádostí,“ vypíchla Brožková.
Jihomoravský kraj motivuje své občany k výměně kotlů, které nevyhovují aktuálním ekologickým požadavkům, rovněž prostřednictvím kotlíkových dotací. Občané mohou získat finanční podporu na výměnu kotle až do výše 180 tisíc korun podle typu pořizovaného zdroje. „Krajský úřad poskytuje občanům poradenství i pomoc s vyplněním a podáním žádosti. Finanční podpora přes Krajský úřad je aktuálně určena pouze takzvaným nízkopříjmovým domácnostem. Ostatní občané v kraji mohou čerpat finanční podporu prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR. Jihomoravský kraj od roku 2016 podpořil prostřednictvím Kotlíkových dotací zhruba 4400 výměn za přibližně 480 milionů korun,“ dodala mluvčí Jihomoravského kraje Helena Ondřejová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.