Počasí dnes26 °C, zítra25 °C
Neděle 23. června 2024  |  Svátek má Zdeňka
Bez reklam

Ústavní soud v Brně rozhodl, že operace už nebude podmínkou pro úřední změnu pohlaví

Ústavní soud se sídlem v Brně dnes rozhodl, že operace už nebude podmínkou pro úřední změnu pohlaví. Současná právní úprava před soudem neobstála. Dvě sporná ustanovení přestanou platit od poloviny roku 2025. Požadavek chirurgického zákroku a kastrace kvůli změně pohlaví je podle jurisdikce v rozporu s lidskou důstojností.

Současný zákon podle soudce porušuje lidskou důstjonost

Ústavní soud současný stav procesu považoval za neudržitelný a upozornil na dlouhodobou nečinnost politiků. Ti nyní budou muset projednat a přijmout novou úpravu. Do té doby ovšem budou platit stávající podmínky. 

Soud uznal, že současná úprava může sledovat legitimní cíl, tedy zajištění právní jistoty a stability. „Podle ÚS jsou ovšem zákonné požadavky chirurgické přeměny pohlavních orgánů a znemožnění reprodukční funkce v přímém rozporu se základním právem trans lidí na ochranu jejich tělesné integrity a osobní autonomie, především proto, že porušují jejich lidskou důstojnost," uvedl v nálezu soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.

Pro byla výrazná většina

Na ÚS se obrátil člověk, který je úředně evidovaný jako žena a usiluje o změnu pohlaví, avšak nehodlá podstoupit chirurgický zákrok, a proto na matrice ani u správních soudů neuspěl. Jeden ze tříčlenných senátů ÚS jeho podnět postoupil plénu, tedy sboru všech ústavních soudců a soudkyň. Plénum mu vyhovělo výraznou většinou. Odlišná stanoviska uplatnili dva soudci z 15, konkrétně Josef Fiala a Milan Hulmák.

Pisatel návrhu dnešní nález uvítal jako naději i pro ostatní. „Kladné rozhodnutí soudu by snad mohlo být nadějí pro ty, kteří si nejsou jisti, zda kastraci chtějí, nebo si ji nepřejí či ji nemohou podstoupit. Že se situace někam posouvá a mohli by tak snad v dohledné době také změnit doklady bez nutnosti zmíněné diskriminační podmínky," uvedl v tiskové zprávě.

To, že kastraci nepodstoupí, věděl už před deseti lety a doufal, že se situace v Česku změní. „To se nestalo a mezitím na mapě Evropy postupně přibývaly země, které tuto podmínku odstraňovaly. Jít k soudu se mi nijak zvlášť nechtělo, ale byla to možnost jak ke změně přispět a dožít se jí. Je mi nepříjemné řešit neustále nějaké situace s doklady a muset se vyoutovat cizímu člověku třeba jen kvůli založení účtu v bance, protože ten člověk si buď všimne, že tam mám uvedeno žena nebo že mám v rodném čísle pětku, kterou tam mají přece ženy," uvedl.

Legislativní změny

Z občanského zákoníku škrtl ÚS větu, že „změna pohlaví člověka nastává chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce a přeměně pohlavních orgánů". V zákoně o specifických zdravotních službách zrušil větu, podle které „změnou pohlaví transsexuálních pacientů se pro účely tohoto zákona rozumí provedení zdravotních výkonů, jejichž účelem je provedení změny pohlaví chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce". Ve zbytku návrhu nevyhověl.

Úlohou ÚS je mimo jiné katalyzovat demokratickou diskusi v situacích, kdy dosud neproběhla nebo kdy je dlouhodobě dysfunkční. Právě to ÚS v nyní projednávané věci činí a dává zákonodárci dostatečný prostor více než jednoho roku, aby podmínky změny pohlaví v ČR upravil důstojným a ústavně souladným způsobem," uvedl Jirsa v nálezu. Politici by tak podle soudu měli s využitím dostupných vědeckých poznatků legislativně vyřešit společenský problém související se změnou pohlaví trans lidí.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Aleš Ležatka

Štítky soud, zákon, zdraví, menšiny, LGBT, transgender, změna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ústavní soud v Brně rozhodl, že operace už nebude podmínkou pro úřední změnu pohlaví  |  Společnost  |  Zprávy  |  Brněnská Drbna - zprávy z Brna a Jihomoravského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.