Do údržby pěšin, které hojně využívají turisté v Moravském krasu, se přes zimu pustili lesníci z Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Oblíbené trasy zbavili suchých stromů ohrožujících bezpečnost návštěvníků. Zároveň ale prosazují zrušení úseku jedné z cest.
Kácení stromů, které představovaly nebezpečí pro návštěvníky, prováděli lesníci poblíž stezek v krasové oblasti. Zpět na trasy se mohou zájemci vracet od začátku dubna. Znovu se jim otevřela modrá turistická trasa vedoucí k Býčí skále i červená k jeskyni Výpustek, která patří mezi nejvýznamnější jihomoravské jeskyní systémy.
Kvůli stavu lesa ale prosazují lesníci změnu jedné ze současných tras v Moravském krasu. „Úsek modré trasy od Sedmi dubů po Jelenec se po domluvě s Klubem českých turistů zruší z důvodu vysokého nebezpečí plošného rozpadu lesa zejména v té části trasy, která prochází národní přírodní rezervací Býčí skála. Namísto toho navrhujeme novou trasu – propojku od Sedmi dubů do Josefovského údolí,“ informoval Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.
Podle expertů z MENDELU způsobilo špatný stav stromů v Moravském krasu extrémní sucho, které jižní Moravu zasáhlo mezi roky 2015 a 2019. Kvůli nedostatku vláhy pak rostliny častěji napadali škůdci. Postiženy byly hlavně starší buky a jasany, které na území převažují.
Jen v Josefovském údolí pokáceli lesníci na pozemcích MENDELU přes dvě stovky stromů, které nechali v rezervaci k rozkladu. I přesto nadále upozorňují na možná rizika. „Zvláště nedoporučujeme chodit do lesů při špatných povětrnostních podmínkách. A v případě údolní modré trasy Adamov – Býčí skála, která prochází rezervací, kde se z důvodů ochrany přírody stromy cíleně ponechávají na dožití k rozpadu, bude riziko pádu stromů či větví i nadále zvýšené," uvedl za lesní podnik Dobrovolný.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.