Po více než sedmdesáti letech se na Šilingrovo náměstí vrátí pamětní deska muže, podle kterého nese veřejné prostranství v centru Brna jméno. Připomínka kněze, říšského poslance a národního obrozence, který slovy bojoval proti Němcům, zmizela z místa patrně po komunistickém převratu. Nyní město rozhodlo, že dá umělecké dílo zpátky.
Tomáš Eduard Šilinger pocházel z malé obce Tučín nedaleko Přerova. V Brně vstoupil do řádu augustiniánu na Mendlově náměstí a postupně se vypravoval nejen na charismatického kazatele, ale také vlivného novináře a politika. Kromě katechismu rozšiřoval někdejší poslanec Zemského sněmu či Říšské rady mezi lidmi rovněž obrozenecké myšlenky, které propagoval prostřednictvím katolického tisku. I díky tomu, že intenzivně stál za tím, aby Brno nebylo německým městem, vysloužil si ke konci první republiky „vlastní“ náměstí i pamětní desku. Připomínku katolíka ale sundali ze zdi komunisté patrně začátkem padesátých let.
„Objekt byl odhalen dne 16. června 1938 při vzpomínkovém aktu k 25. výročí smrti T. Šilingra. Deska byla dílem akad. sochaře Josefa Axmanna a odlita v dílnách Antonína Ryby.Přesné datum odstranění a další osud pamětní desky neznáme,“ uvádí internetová encyklopedie Brna.
Na duchovního, který zemřel na chronický zánět ledvin a mozkovou mrtvici, si vzpomněli rovněž brněnští radní. Městští zástupci dali zelenou návrhu, aby se deska vrátila zpět na náměstí. Připomínku umístí radnice na roh budovu magistrátu mezi Husoou a Pekařskou ulíc. Na dílo vypíše úřad veřejnou zakázku. Za vyhotovení nabídne 200 tisíc.
„Letos se o jeho přínosu bude moci dozvědět každý, na Šilingrově náměstí vznikne nová pamětní deska při příležitosti 110. výročí jeho úmrtí,“ informovalo brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) k návrhu, jenž poputuje k posouzení do zastupitelstva.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.