Počasí dnes4 °C, zítra8 °C
Úterý 28. března 2023  |  Svátek má Soňa

V hodonínské zoo vylomili dveře šimpanzi. Trojici opic zaměstnanci honili dvě hodiny

V Zoo Hodonín utekli tři šimpanzi z expozice do obslužné chodby a hrozilo, že se dostanou i do areálu. Pracovníci zahrady proto zařízení uzavřeli, uprchlíky uspali narkotizační směsí a vrátili je v pořádku do expozice. Nikomu se nic nestalo.

Podle ředitele zoo Martina Kruga se šimpanzi dostali do služebních prostor v zázemí. „Situaci jsme vyhodnotili tak, že by mohlo dojít k ohrožení na životech jak zaměstnanců, tak i návštěvníků, proto jsme se rozhodli zahradu uzavřít. Museli jsme všechna tři zvířata uspat. Následně jsme prověřovali celý stav, jestli nedošlo k nějakým větším škodám na zařízení," uvedl.

Trojice šimpanzů vylomila kolem poledne dvířka do chodby – ulomili jisticí kolík. Šlo o samce, který váží 90 kilogramů, síla takového se podle Kruga přirovnává k člověku o váze 300 kilogramů. Lidoopi jsou navíc dost agresivní, když se takzvaně dostanou do ráže. Se samcem utekly také dvě samice. Hrozilo, že by se z obslužných prostor mohla trojice dostat přes jinou ubikaci do pavilonu nebo do areálu zoo. Uspat je narkotikem se podařilo zhruba po dvou hodinách.

„Personál reagoval velmi dobře, rychle jsme vyklidili celou zoologickou zahradu. Povolali jsme našeho veterinárního technika i dvě veterinářky, které namíchaly ty správné směsi k uspání všech tří zvířat, povedlo se nám je pak bezpečně uspat," informoval. Doplnil, že vznikly jen menší škody, které jsou zaměstnanci schopni velmi rychle odstranit a které na provoz pavilonu nemají vliv. Primáti jsou také v pořádku.

Hodonínská zahrada patří v Unii českých a slovenských zoo k těm nejmenším. Chová přes 1000 zvířat asi 280 druhů. Loni ji navštívilo kolem 180 tisíc lidí, zatím nejvíce jich dorazilo v roce 2019, a to přes 195 tisíc. 

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Archiv Drbny

Štítky JMK, Hodonín, zoo, zvířata, zoologická zahrada, šimpanzi

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.