V Brně šly k zemi vzrostlé stromy, které zajišťovaly chlad a stín v městské čtvrti Veveří. Pokácenou zahradu má ve vlastnictví Biskupství brněnské a na ploše se chystá vystavět kolejní dům. Někteří ale poukazují na to, že už si církev požádala o změnu územního plánu.
Než se v Jaselské ulici kopne do země a v centru města vyrostou koleje pro studenty, dalo se Biskupství brněnské do opravy přilehlé opěrné zdi a kácení zeleně. Kvůli uřezání stromů v rozlehlé zahradě se mezi veřejností zvedla vlna nevole. Podle biskupství šlo ale o zničené, ztrouchnivělé a duté rostliny, přičemž u některých hrozilo rozlomení. Stromy má v budoucnu nahradit sedmadvacet několikametrových listnáčů i keře.
Podle projektového manažera společnosti Urbanon, která přestavbu organizuje a je ve vlastnictví Biskupství brněnského, je plocha určená k zástavbě. A to už současným územním plánem. „Protože je v Brně nedostatek ubytování pro studenty a akademické pracovníky, zdálo se nám nejvýhodnější postavit na pozemku kolejní domy. Šlo o přirozené rozhodnutí i proto, že je parcela spojená zahradou s Církevním domovem mládeže Petrinum,“ řekl Drbně za Urbanon Tomáš Kouřil.
Ztráta zeleně však není jediným problémem, který mají lidé s proměnou parcely. Podle advokáta a bývalého zastupitele Brna-střed Michala Závodského požádalo Biskupství brněnské o změnu územního plánu. Ta zaručí, že bude plochu možné využít pro klasické byty.
Podle Závodského jde o taktiku, která v Brně celkem běžně prochází developerům. Ti požádají o povolení stavby v souladu s územním plánem, ale zároveň už objekty připravují na funkci bydlení.
„Osobně považuji takový přístup za silně morálně sporný, protože se nejdřív lehce prosadí něco, co je bohulibé a veřejně prospěšné, aby to nakonec sloužilo jako klasické bydlení se ziskem pro soukromého stavebníka," řekl Drbně.
Biskupství tvrdí, že s rekolaudací nepočítá a parcelu v Jaselské chce jako místo pro ubytování studentů využívat minimálně po desítky let. „Žádost o změnu územního plánu byla motivována snahou jasněji specifikovat typ nemovitosti, ale kolejní dům může stejně dobře fungovat v současném určení. Nemáme proto problém žádost o změnu plánu stáhnout,“ vysvětlil Kouřil s tím, že pro komerční účely by se objekt dal využívat přes prázdniny, kdy budou studenti pryč.
O návrh novostavby v městské památkové rezervaci se postarala brněnská kancelář RAW architekti. Zatímco proluku mezi budovami zaplní kolejní dům, na zbytku parcely zůstane zahrada se sportovním vyžitím. Většina bytů pro studenty bude jednopokojová s kuchyňským koutem a koupelnou.
Podobné plány jako s parcelou v Jaselské má církev také s bývalou budovou základní školy v brněnské Pellicově ulici. Zatím se v objektu, který je ve špatném stavu, nachází šatník ženského spolku Vesna. Poté přijde na řadu rekonstrukce, jež školní budovu promění v kolejní byty. I v případě domu v Pellicově zažádala církev o změnu územního plánu na klasické bydlení.
Pátek, 16. prosince 2022, 18:00
Velké plány má s opuštěnou budovou v Pellicově ulici Biskupství brněnské. Bývalou školu poskytla církev dobrovolníkům, kteří se starají o potřebné. V budově začne fungovat například ženský spolek. Poté čeká objekt kompletní rekonstrukce a přestavba...
Do projektů se Brněnské biskupství pouští zejména proto, že církev přestane od roku 2030 pobírat státní příspěvek na svoji činnost. Jednotlivé diecéze se tak snaží zajistit si samostatnost a finance na zaplacení duchovních aktivit, údržbu památek i provoz škol.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
normální hovada-jen ničit, kácet-hnus. Za pár let nebude v Brně jediný strom