čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Zvířata na jižní Moravě častěji končí v útulcích kvůli finančním problémům majitelů

Počet psů v útulcích na jihu Moravy je momentálně srovnatelný s obdobím pandemie, zůstávají v nich ale delší dobu. V uplynulých dvou letech sice množství zvířat v útulcích mírně kleslo, byl o ně ale větší zájem a lidé je rychleji adoptovali. Majitelé zvířat se o mazlíčky nyní mnohdy nemohou postarat kvůli ekonomické situaci, zjistila od zaměstnanců zařízení ČTK.

Podle Lucie Benešovské z Městského útulku pro psy Načeratice ve Znojmě, kde se nyní starají o pětadvacet psů, byla situace v útulku při pandemii lepší. „Nejenže jsme se starali o méně psů, ale i se jich méně nacházelo," řekla Benešovská. Dodala, že se majitel o nalezeného psa mnohdy nepřihlásí nebo pes není registrovaný, a tak se jeho majitel nedopátrá.

Srovnatelná je i situace v Útulku pro opuštěná zvířata Městské policie Brno. Zvířat je přibližně stejně, déle ale trvá, než si zvíře někdo adoptuje. „Aktuálně se staráme o třicet psů a třicet koček," řekla vedoucí útulku Petra Volešová.

Největší zájem o adopci zvířat bývá na konci školního roku, kdy je lidé dávají jako dárek za vysvědčení, nebo o vánočních svátcích. „Lidé nejvíc stojí o malá štěňata. Pro starší psy se nové domovy nacházejí obtížněji," dodala Benešovská.

Podle Jarmily Jurové z Útulku pro psy Blansko většina zvířat přicházela do útulku na jaře, teď spíš záleží na ekonomické situaci majitele. „Častěji k nám volají lidé, kteří někam potřebují umístit zvíře, o které se už nezvládnou postarat. Myslím si, že na podzim bude situace nejhorší," dodala Jurová.

Narůstající inflace ovlivnila více soukromé než městské útulky, které mají zásoby krmiva nakoupené dopředu. Soukromé útulky si financují vše samy s příspěvky od lidí, kteří ale letos přispívají méně. „Stávalo se mi, že jsem objednávala granule pro zvířata jednou za tři měsíce, zbytek jsme dostávali darem od lidí. Teď objednávám granule každý měsíc," řekla Lenka Pospíšilová z útulku HAFo naděje v Suchově na Hodonínsku, kde se nyní starají o osmnáct psů. O jejich adopci nemá nyní nikdo zájem.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky ČR, příroda, hobby, Jihomoravský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.