Vodohospodáři z Povodí Moravy upustili v březnu vodu z vodního díla Nové Mlýny do lužních lesů. Miliony metrů krychlových vody pomohly klimatickými změnami zasažené krajině a zvýšily hladinu ve slepých ramenech Dyje. Akce trvala čtyřicet hodin.
K povodňování lužních lesů pod novomlýnskými nádržemi, které začalo v polovině března, přistoupili vodohospodáři na žádost Lesů České republiky. Z vodního díla odčerpali zhruba třináct milionů metrů krychlových vody, které zlepšily vodní režim v oboře Soutok i celé oblasti. Cílem dvoudenní akce bylo dostat vodu především do lužních lesů, jež vlivem změny klimatu strádají.
Hladiny řek na jižní Moravě v březnu klesly i pod dvacet procent běžných hodnot. Lužní les podle odborníků potřebuje k přežití více vody, než poskytuje roční úhrn srážek na jižní Moravě, a některé stromy tak již začaly usychat. Právě uměle zvýšené průtoky v Dyji pomohlx růstu hladiny v slepých ramenech řeky od Nových Mlýnů po soutok s Dyjí.
„Z dlouhodobějšího hlediska je velmi dobrou zprávou to, že se podaří v příštích letech díky projektům Povodí Moravy a Lesů ČR několikanásobně zvýšit množství vody, kterou je možné lužním lesům na Soutoku poskytnout. Ze zvýšených průtoků v Dyji profitují i další lokality, jejichž vývoj byl v minulosti rovněž povodněmi formován,“ uvedl ředitel jihomoravského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Stanislav Koukal.
Před manipulací byl odtok z nádrže dvanáct metrů za sekundu, během povodňování se zvýšil až na sto metrů za sekundu. „Před zvýšeným průtokem byly otevřeny všechny nápustné objekty na Dyji – především stavidlo Brána, Podkova a jez Pohansko, kterými natéká voda do lužních lesů nad soutokem Dyje s Moravou. Během vypouštění jsme velmi pozorně monitorovali celý úsek Dyje včetně nápustných objektů,“ řekl k povodňování lužních lesů ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Po skončení akce začali vodohospodáři nádrž opět dopouštět. Ještě před koncem března dosáhla hladina v dolní nádrži vodního díla Nové Mlýny kóty 170 metrů nad mořem, což znamená dostatek vody pro sezónní potřeby zemědělců na závlahy.
.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.