neděle 5. prosince 2021 Jitka

Robotický pes nebo kolová houfnice DITA. V Brně startují bezpečnostní veletrhy

Do areálu brněnského výstaviště se nastěhovaly nejnovější obranné a bezpečnostní technologie, které se lidem představí při veletrzích IDET, PYROS a ISET, jež startují ve středu a uskuteční se po dvou odkladech. Mezi největší lákadla patří samohybná kolová houfnice DITA, robotický pes nebo nejstarší chemické průzkumné vozidlo.

Mezinárodních veletrhů se letos účastní bezmála 500 firem z 27 zemí světa. Na akci s podobně velkou účastí čekalo brněnské výstaviště několik měsíců. Výstavnictví totiž kvůli covidu zažilo více než rok trvající pauzu a teprve nyní se vrací veletržní akce do standardního režimu. 

Výstavní plocha je zaplněná. Bezpečnostní veletrhy jsou na úrovni předchozích ročníků a firmy i v této době projevily o veletrh mimořádný zájem. Řada vystavovatelů také rozšířila své expozice,“ sdělil ředitel bezpečnostních veletrhů Michalis Busios

Klíčové odvětví

Bezpečnostní veletrh patří mezi významnou událost ve střední Evropě a obecně obor patří k důležitým exportním odvětvím ČR. Podle Kuliše díky akci získalo několik českých firem významné zakázky na světových trzích. Roční vývoz v roce 2020 dosáhl 17 miliard korun.

Svět čelí stále novým bezpečnostním výzvám. Bezpečností veletrhy jsou tradiční platformou pro prezentaci inovací v oblasti obranné a bezpečnostní techniky, která zvyšuje naši bezpečnost. Současně slouží k podpoře vývozu a rozvoji mezinárodní spolupráce v bezpečnostním průmyslu,“ popsal generální ředitel BVV Jiří Kuliš

Unikátní technika i stánek Izraelců

Na veletrzích je pravidelně k vidění nejmodernější technika, kterou poutá pozornost nejen odborníků, ale také veřejnosti, jež bude mít možnost výstavu zhlédnout v pátek, tedy v závěrečný den akce. Součástí veletrhu IDET je třeba expozice Armády ČR nebo Ministerstva obrany Slovenska či Izraele, která má zastoupení na brněnském veletrhu vůbec poprvé.

Mezi největší letošní lákadla patří letos bojová vozidla Pandur, moderní terénní automobily Toyta Hilux, kterými česká armáda v nejbližších letech nahradí dosluhující vozidla UAZ a Land Rover. Vůbec poprvé se v České republice představí samohybná kolová houfnice DITA, která pochází z firmy Excalibur Army ze Šternberka. Dále se ukáže kulomet FN MAG 58M do vrtulníků Mi-17 a Mi-171 nebo robotický pes od firmy Rheinmetall AG, jenž slouží na podporu vojáků při misích. K vidění bude rovněž v pavilonu P, kde se IDET koná, i vyprošťovací a odsunový automobil Bison na podvozku Tatra Force. Pozornost návštěvníků bude poutat rovněž policejní expozice, v níž najdou zájemci i historické exponáty. Včetně nejstaršího chemického průzkumného vozidla, které měli čeští vojáci v Perském zálivu (1990–1991).

Veletrhy IDET, PYRIS a ISET zahájí zítra slavnostně přelet letounů v 10:00. Ve středu a ve čtrvtek je program pouze pro odbornou veřejnost. V pátek se brněnské výstaviště otevře i široké veřejnosti.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Michal Šťastný

Štítky Brno, BVV, IDET, ISET, PYROS, Veletrhy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Petr Dvořák

To je bezva. Samohybná kolová houfnice DITA má takový dostřel, že z Dukovan srovná ty rakouské blbečky, kdyby zase chtěli protestovat proti energii, bez které by si po sobě nespláchli ani vlastní h......

čtvrtek, 7. října 2021, 07:57

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.