úterý 19. října 2021 Michaela

Neziskovky vyplatily lidem po tornádu přes půl miliardy korun

Neziskové a humanitární organizace, které po ničivém tornádu na konci června uspořádaly veřejné sbírky na podporu lidí zasažených živlem, už ze sbírek vyplatily více než 600 milionů korun. Celkem v těch největších sbírkách vybraly více než 1,1 miliardy korun, pět největších organizací vybralo 942 milionů korun, informovalo vedení Jihomoravského kraje.

Nejvíce peněz dosud vybrala a přerozdělila Diecézní charita Brno. Dárci věnovali na pomoc lidem po ničivém tornádu prostřednictvím jejich sbírky do poloviny září zhruba 342 milionů korun, organizace z nich zatím odeslala přes 222 milionů. „S místními jsme zatím podepsali 1515 darovacích smluv. V každé ze zasažených obcí máme stále své koordinátory, kteří průběžně řeší situaci lidí na místě,“ uvedla za charitu Simona Císařová.

Nadace Via, která zastřešuje více sbírek, spolupracuje při rozdělování peněz s neziskovými organizacemi, které působí v terénu a mapují u rodin rozsah poškození. V první vlně vyplácela každé poškozené rodině jednorázový příspěvek 150.000 korun bez ohledu na další faktory, v další fázi dostaly stejnou částku rodiny s větším poškozením, kterým na pokrytí škod nestačila.

Na systém vyplácení má každá nezisková organizace vlastní pravidla. Jsou postavená zejména na míře poškození obydlí a úrovni sociálního znevýhodnění daných domácností. Některé směřují určitý obnos i na obnovu krajiny a zeleně, například Člověk v tísni na ni vyčlenil deset milionů korun, nadace rodiny Komárkových přispěje 150 miliony korun.

Obcím poničeným tornádem vypomáhá také kraj, který má na transparentním účtu momentálně přes 79 milionů korun a prostřednictvím darovacích smluv obdržel dalších 25 milionů. „O financích budeme rozhodovat společně se starosty postižených obcí. Využijí se ale až nakonec podle toho, kde budou nejvíce chybět. Už teď tušíme, že na opravy škol, školek nebo domova pro seniory bude potřeba mnohem víc peněz, než kolik jich dostaneme od státu,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Tornádo provázené silnou bouří s kroupami poničilo na konci června na Břeclavsku a Hodonínsku asi 1200 budov, dvě stovky z nich musely být strženy. Zemřelo šest lidí, desítky dalších byly zraněny. Škody na soukromém i veřejném majetku se počítají na miliardy korun.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jitka Koudelová

Štítky Tornádo, JMK, Neziskovky, Charita, Grolich

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.