Počasí dnes16 °C, zítra15 °C
Pondělí 20. března 2023  |  Svátek má Světlana

Jihomoravští vinaři sčítají škody po tornádu. Lidé na podporu kupují jejich vína

Tornádo, které se minulý týden prohnalo Jižní Moravou, napáchalo velkou škodu rovněž na tamějších vinicích. Vinaři hlásí milionové škody. Přírodní pohroma poničila sklepy nebo úrodu zrající hroznů. Zasaženým pomáhají zákazníci, kteří si na jejich podporu kupují lahve.

Rodinné vinařství Košut je jedním z lokálních výrobců vína. Rodina pečuje o vinice v Prušánkách a v Moravské Nové Vsi, kterou ničivá bouře citelně zasáhla. Tragické čtvrteční odpoledne trávil Luděk Košut, jeden ze spolumajitelů vinařství, ve sklepě v Prušánkách. „Tornádo jsem přečkal ve sklepě, hned potom, co se přehnalo mi volali sousedé, že nám to odneslo střechu na statku. Naštěstí pomohli lidé z okolí a během několika dní jsme statek znovu provizorně zastřešili, čeká nás ale samozřejmě ještě hodně práce,“ popisuje Košut.

Vrací révu do kondice

Kromě značných materiálních škod mají místní vinaři rovněž poškozené vinohrady. Celková částka zřejmě přesáhne několik milionu korun. Celkový rozsah ztrát ale ukáží až další dny. „Bohužel, tornádo procházelo přímo místem, kde máme vinohrady. Podle našich odhadů byla půlka vinic poškozena zhruba z osmdesáti procent. Chystáme se ostříhat i zbylých dvacet procent vinic, aby se réva nepřetěžovala a mohla získat vitalitu na další rok,“ popisuje Košut, v jehož rodině se vinařství věnují už od 17. století.

Pomáhají zákazníci

Nepříznivou situaci pomáhají v rodinném vinařství i v mnohých dalších zvládnout především přátelé a dobrovolníci. Vinaře mimo jiné podporují také zákazníci a svaz vinařů, který na internetu zveřejnil výzvu, aby lidé podpořili podnikatele ze zasažených obcí nákupem vína na dálku přes e-shopy nebo emailovou objednávkou. Každý kdo chce pomoci, může najít seznam vinařů zasažených tornádem zde.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři , | Foto

Štítky Moravská Nová Ves, vinice, vinařství, víno, Jihomoravský kraj, Prušánka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.