V průmyslovém areálu v brněnské Líšni sídlily kdysi slavné továrny. Za druhé světové války se na východním předměstí Brna nacházela strategicky důležitá fabrika na výrobu leteckých motorů, později objekty využívala brněnská značka Zetor. V posledních letech ale industriální stavby ztratily někdejší význam a chátraly. Dnes místo nich vznikají sklady či kancelářské objekty.
Líšeňské továrny patřily kdysi k významným centrům průmyslové výroby na Moravě. Podle odborníka na industriální historii Brna a jeho okolí Karla Sklenáře z Národního památkového ústavu se jednalo o někdejší závod Flugmotorenwerke Ostmark. „Vznikl za druhé světové války v roce 1942 jako pobočka vídeňské továrny na výrobu leteckých motorů. Teprve po válce měl v továrnách sídlo Zetor,“ sdělil Drbně památkář.
Zetor následně za socialismu na několika hektarové ploše vyráběl až desetitisíce traktorů ročně. Po změně režimu začala kdysi slavná průmyslová minulost uvadat a po roce 2000 se haly postupně vyklízely. V posledních deseti letech objekty chátraly, čímž vznikl ve městě rozsáhlý bronwdield, jak se označují nevyužité průmyslové areály.
Území odkoupil soukromý developer, společnost CTP, která od roku 2019 plochu o rozloze 11,5 hektaru revitalizuje. V nově vybudovaných prostorách už mají od minulého podzimu své zázemí první firmy. Například internetový prodejce potravin, který tam má sklady.
„Nyní jsme domluveni s šesti novými nájemci a s několika dalšími probíhají jednání. Klienti se budou stěhovat na přelomu letošního roku,“ komentoval developer CTP Pavel Blažek, podle nějž je o prostory velký zájem, a proto se staví více budov naráz.
Podle Blažka vyjde investice na 1,5 miliardy a společnost chce dokončit nákladný projekt do čtyř let. V současné době se pracuje na oživení 75 tisíc metrů čtverečních plochy. V novém průmyslovém parku mají sídlit firmy zabývající se výzkumem či lehčí výrobou, například v oblasti strojírenství, automobilového průmyslu nebo potravinářství.
Proměnu lokality vítají i v samotné Líšni. Místní vedení radnice si slibuje, že by mohla vzniknout nová pracovní místa. „Jde o již zaběhnutou lokalitu, která má v Brně své jméno a zároveň těží z blízkosti sídliště, řady univerzit, a tedy i dostupnosti pracovních míst, kterých by zde mohlo vzniknout okolo 1 500 – a to od vysoce kvalifikovaných pozic přes administrativní až po dělnické a skladnické profese,“ uvedl líšeňský starosta Břetislav Štefan (ČSSD).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.