úterý 27. července 2021 Věroslav

Bouřky na jižní Moravě si podle záchranářů vyžádaly i oběti na životech

, aktualizováno 24. června 2021, 23:39

Bouřky a krupobití v Jihomoravském kraji si dnes večer vyžádaly oběti na životech. Novinářům to řekla mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. Počet zatím nedokáže upřesnit. Podle ní budou desítky zraněných, původní odhad mluvil až o 150 zraněných. Čísla se ale mohou měnit. Město Hodonín a některé další zasažené obce jsou uzavřené pro civilní vozidla.

Všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesunují na Hodonínsko. Několik obcí tam zasáhlo tornádo. Zvažuje se také nasazení armády. Následky ničivé události...

"Máme potvrzené oběti, ale zatím nedokážeme upřesnit počty. Zatím jsou to jednotky, ale nic není jisté," uvedla Kropáčková. Břeclavskem a Hodonínskem se prohnaly bouřky s kroupami o velikosti tenisových míčků, lidé viděli pravděpodobně i tornádo. Zničené jsou domy, auta i zeleň, staly se dopravní nehody.

Podle ní už se záchranáři nejspíš dostali do všech zasažených obcí. V terénu je 22 jednotek z jižní Moravy, ale pomáhají i záchranáři ze Zlínského, Olomouckého a Pardubického kraje i z Vysočiny a také záchranáři ze Slovenska a Rakouska. V nemocnicích jsou desítky zraněných, které tam přivezli záchranáři nebo lidé vlastními auty.

Bouřky, krupobití o velikosti tenisových míčků a zřejmě i tornádo zasáhlo dnes večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko a Hodonínsko. Operační středisko hasičů čelilo extrémnímu náporu tísňových volání. Hlášeny jsou oběti i desítky až stovky...

Policie na twitteru informovala o uzávěře některých zasažených lokalit pro civilní vozidla. V nejbližších hodinách tak nebudou volně dostupné autem. Podle policie jde o Hodonín a tři obce na Břeclavsku - Hrušky, Moravskou Novou Ves a Týnec. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) nemají lidé odjinud v žádném případě jezdit na zasažená místa. Poděkoval však za nabídky pomoci.

"Vyčkejte a v žádném případě nejezděte na místo. Dáme vědět, až bude situace trochu jasnější. Hasiči a další složky IZS jsou na místě a mají situaci pod kontrolou," uvedl Grolich na twitteru.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Vít Blaha, Vojtěch Bernátek

Štítky ČR, počasí, hasiči, nehoda, Hodonínsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.