sobota 25. září 2021 Zlata

Jižní Morava má novou turistickou atrakci. Na hevlínskou lokálku vyjedou šlapací drezíny

Lidé mají o důvod více navštívit jižní Moravu. Jednu z nejnovějších atrakcí najdou návštěvníci v Hevlíně na Znojemsku. Obec proměňuje opuštěnou lokálku z Hrušovan nad Jevišovkou. Po dokončení zázemí vyjedou na trať tři nové šlapací drezíny.

Loni získala obec železniční trať do vlastnictví od Správy železnic. Z historických železničních vagónů vzniklo muzeum a na trať se vypraví turisté na šlapacích drezínách. 

Našim záměrem je vytvořit v bývalé nádražní budově muzeum a připomenout, že Hevlínem procházela významná trať spojující Moravu s Vídní. Kromě muzejní expozice o historii obce a železniční tematiky uvažujeme také o výstavě zaměřené na pohraniční opevnění a železnou oponu,“ řekl starosta Hevlína Antonín Pichanič (Moravané).

V obci nedaleko hranic s Rakouskem našli inspiraci pro záměr v Ratíškovicích na Hodonínsku, kde se nachází podobná trať i s drezínami a patří mezi vyhledávané turistické cíle. V Hevlíně se zájemci o jízdu drezínou projedou na zhruba dvouapůlkilometrovém úseku. Zařízení pro Hevlínskou dráhu vyrobila vyrobeny firmou Svatopluk Stokláska. Spolupráci mezi obcemi Hevlín a Ratíškovice zprostředkoval koordinátor Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, firma KORDIS JMK, která se účastní mezinárodního projektu YOUMOBIL. 

Jednou z aktivit bylo také nalezení alternativního využití železničních tratí, které v dnešní době již neslouží svému původnímu účelu. Hevlínská dráha, kterou zrovna v době začátku projektu koupila obec od státu, se stala ideální příležitostí pro podporu cestovního ruchu v této části Jihomoravského kraje. Díky dobrým kontaktům a spolupráci nebylo pak již těžké přejít od slov k činům a obci Hevlín doporučit, kde se při zavádění šlapacích drezín a vzniku muzea inspirovat,“ uvedl Květoslav Havlík, zástupce ředitele KORDIS JMK.  

Ohodnoť článek

Foto Kordis

Štítky Hevlín, Turismus, Vlaky, Železnice, Kordis, Doprava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.