středa 23. června 2021 Zdeňka

U parkoviště leželo malé káně, před predátory jej zachránili strážci přírody

Pohotovou reakci předvedli strážci přírody z Moravského krasu, kteří zasahovali u Hádecké planinky, jež se nachází poblíž brněnského lomu Hády. U tamního parkoviště nedaleko národní přírodní rezervace si všimla kolemjdoucí, že na zemi leží malé káně. Ptáka následně ochránci odchytli a odvezli do brněnského ptačího centra.

Opuštěná káně lesní, kterou nedávno pasovala Česká společnost ornitologická na ptáka roku 2021, vypadla z hnízda, čímž se dostala do velkého nebezpečí. 

Hnízdo se nacházelo neznámo kde a hrozilo, že by mládě na zemi mohlo být sežráno některým z predátorů. Pro jistotu vždy vozíme s sebou v autě krabici nebo prodyšný pytel na odchyt zraněných živočichů. Společně s kolegou jsme káně odchytli a odvezli ji do Brna na záchranou stanici, kde se o mládě dobře postarali. Po vykrmení se dravec může znovu vrátit do přírody,“ řekl Drbně strážce přírody Moravského krasu Radovan Mezera

Podle Mezery jsou podobné případy a navíc s dobrým koncem u strážců ojedinělé. Často si lidé zraněného tvora nevšimnou, nebo jsou jeho zranění natolik vážná, že jim podlehne. K odchytu poraněných zvířat primárně slouží záchranné stanice, které vysílají pracovníky do terénu. K nahlášení zraněného živočicha stačí lidem, aby měli mobilní aplikaci Zvíře v nouzi nebo se obrátili na nejbližší záchranáře zvířat, strážce přírody či strážníky.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto FB/Stráž přírody Moravský kras

Štítky Moravský kras, Stráž, Chráněná oblast, Káně, Dravec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.