Výzkum při stavební akci na ulici Žabovřeská odhalil pozůstatky osady Kamenný mlýn, která na místě stávala až do sedmdesátých let minulého století.
Osada vznikla v 19. století kolem původně středověkého mlýna. „Mlýn patřil vždy k Žabovřeskám a s nimi se roku 1468 dostal do vlastnictví kartuziánského kláštera v Králově Poli. Roku 1785 stály u mlýna jen dvě chalupy. Roku 1834 už zde stálo devět domů, které byly seskupeny podél úzké cesty spojující Žabovřesky se Starým Brnem. Osada měla výčepní právo a existoval zde hostinec,“ přiblížil vedoucí výzkumu Hynek Zbranek.
Zástavba Kamenného mlýna zanikla při výstavbě silnice z Pisárek do Komína a Bystrce. Zachovala se z ní jen malá kaplička nad tramvajovou tratí. Archeologové z Archaia Brno na místě odhalili východní část hospodářské budovy mlýna a mladší tovární budovy z konce 19. století, a to včetně původních cihelných podlah. Odkryli také jímky zasypané po druhé světové válce.
Na místě kromě osady dříve stávala také tovární zástavba. „Roku 1857 zde vznikla textilní továrna A. F. Schwaba a synů v bývalém mlýně a patrně později vznikly i tovární budovy na severní ploše výzkumu, kam byl později provoz přesunut," popsal Zbranek.
Výroba se v Kamenném mlýně sice zastavila během druhé světové války, od roku 1948 pak ale jedna z továren fungovala pod Mosilanou. Následně v budovách sídlila papírna i střední odborné učiliště. Objekty byly strženy při přípravných pracích pro rozšíření tramvajové trati v roce 2015.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.