pátek 5. března 2021 Kazimír

V zámeckých sklenících na Blanensku rozkvetly kamélie, lidé je ale kvůli covidu neuvidí

V zámeckých sklenících v Lysicích a Rájci na Blanensku vykvetly stovky kamélií japonských. Půvabu a pestrosti kamélií, jež bývají označované jako královny květin, ovšem letos nebudou přihlížet návštěvníci. Tradiční výstava pro veřejnost se totiž z důvodu protiepidemických opatření neuskuteční.

Sbírka květů v pozdně barokním areálu rájeckého zámk se může pochlubit více než 200 klasickými i méně známými odrůdami kamélií. Zastoupeny jsou ve více než 500 rostlinách. Některé navíc vyšlechtili přímo tamější zahradníci. I proto zpřístupnění květinových pokladů, k němuž dochází zpravidla začátkem března, přitahuje každoročně velký zájem veřejnosti.

Kamélie kvetou, na tom nezmění nic ani koronavirus. Vzhledem k uzavření kulturních institucí, hygienickým předpisům a dalším opatřením, se bohužel poprvé po 29 letech výstava pro veřejnost neuskuteční,“ řekla Drbně kastelánka zámku v Rájci nad Svitavou Zdeňka Kalová.

Květiny online

Pěstování tropických rostlin má v Rájci dlouholetou tradici, kterou započali zahradníci zaměstnáni rodinou Salm-Reifferscheidt. V roce 1973 se pak na zámek z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy přivezly rostliny kamélií, které mají velkou oblibu zejména v Asii. Pěstují se tam více než stovky let. 

I když se letos lidé do zámeckých skleníků kamélií, jež patřily mezi oblíbené doplňky šlechticů, nevydají, nemusí smutnit úplně. Organizátoři akce totiž nabízí prodej rostlin online. 

Vytvořili jsme online katalog kamélií. Jsou tam všechny výpěstky, mezi nimiž jsou například unikátní druhy, které nejsou nikde jinde k zakoupení. Zájemci si zakoupené kamélie objednají přes internet a vyzvednou u našeho výdejového okénka,“ uvedla Kalová. 

Rozkvetly i v Lysicích 

Kaméliemi se můžou pochlubit také v zámecké oranžerii v Lysicích, kde se nachází šest vzrostlých stromů ve výšce až pět metrů. Jsou staré bezmála 250 let. Původně pocházejí z Drážďan, odkud se ale při bombardování města převezly na kolonádu do Karlových Varů. Po zhruba 15 letech se však kvůli nové podobě lázeňské kolonády dostaly okrasné rostliny právě na lysický zámek. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Zámek Rájec nad Sv.

Štítky Kamélie, Zámek, Blanensko, Rájec, Výstava, Lysice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.