Od neděle platí nové vládní nařízení, které zakazuje prodej takzvaného nepotřebného zboží. Tento zákaz odsuzuje celá řada lidí, především však budoucí rodiče. Řada z nich musí nakoupit kočárky, dětské postýlky nebo autosedačky. To ale jen tak na internetu (bez osahání) nelze, shodují se.
Například Lenka Došková s přítelem své těhotenství jako překvapení rodině oznámila na Vánoce. Hned z kraje nového roku měla v plánu začít nakupovat první vybavení pro své budoucí dítě. Nyní však řeší jak na to. „Kočárek ani autosedačku z internetu objednávat nechci. Nemám s tím žádné zkušenosti a je třeba si to osahat,“ postěžovala si redakci Lenka.
Právě dětská výbava jako jsou kočárky, autosedačky, dětské postýlky a přebalovací pulty jsou na seznamu zakázaného zboží. Stejně tak jako oblečení pro batolata. Většina rodičů se tak bude muset spolehnout na nákup přes internet.
Podle prodejců dětského vybavení je třeba, aby si maminka před nákupem kočárku vyzkoušela zejména to, zda ji půjde složit a naložit do auta. Neméně důležité je i vyzkoušení pojistky. Ne na všechny mají budoucí maminky sílu. „Maminka si přece nemůže objednat pět kočárků z e-shopu, aby si je doma sama vyzkoušela a pak čtyři poslala zpátky. To je ekonomický i logistický nesmysl,“ řekl Hradecké Drbně jednatel obchodu Baby Exclusive John Nell Jan Sotona.
V tuhle chvíli je to ale jediný způsob, jak si kočárky legálně vyzkoušet. „Výhodu mají maminky, které čekají druhé dítě. Ty mohou použít kočárek a výbavu po starším sourozenci. Každopádně… Pokud se tyto obchody neotevřou, budou prvorodičky v koncích,“ dodává Lenka.
Jan Sotona se nám přiznal, že při osobním odběru nechává budoucí maminky kočárek jen letmo „mezi dveřmi“ prohlédnout. Zároveň ale dodal, že taková prohlídka zdaleka nestačí. Dle zákona je na vrácení zboží zakoupené přes internet 14. denní lhůta. V tomto čase může maminka zboží bez udání důvodu vrátit.
Problém s nákupem (nejen) oblečení řeší i ostatní maminky. „Po létu jsem zjistila, že nám dceruška vyrostla z punčocháčů a v teplákách ji je venku zima. Otázkou je, zda při objednávání na internetu trefím velikost,“ říká maminka Markéta Hamerníková.
Drbna v neděli večer vydala článek Pastelky si nekoupíte, pušku ano. Lidé nechápou zákaz prodeje některého zboží. Pod ním v komentářích na podobný problém upozornilo několik dalších maminek.
„Dnes v Kauflandu v Hradci Králové mě nebyl prodán dudlík,“ stěžuje si Lucie Gančarčíková v komentáři. Ten přitom patří na seznam povoleného zboží, jelikož ho prodávají i některé lékárny. „Mám syna starého šest týdnů. Strašně rychle roste z hadříků a oni to zavřou... Asi ho budu oblékat do pouzdra na zbraně,“ napsal další komentář Roman Beneš.
Jednoduše jde říct, že velké obchodní domy nemohou prodávat nic, co nejde sehnat jinde – například v lékárnách nebo trafikách. Oficiálně tak mohou obchody prodávat pouze věci základní potřeby. Podle vlády mezi ně oblečení a vybavení pro děti nepatří.
Na seznamu výjimek najdeme například prodej zbraní a střeliva, pietní zboží, pohřební služby, zámečnictví, prádelny a čistírny, prodej novin a časopisů nebo prodej hygienického zboží, kosmetiky a drogistického zboží. Konkrétní seznam však obchodníci od vlády nedostali.
„Většinu zboží jde nějak zařadit, problémem zůstala pouze pyrotechnika, ta se do žádné z výjimek nevejde," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Špatně se však podle něj opatření vysvětlují zákazníkům. „Nechápou, jak k boji s covidem pomáhá to, že nemůžete miminku koupit náhradní dupačky," dodal.
Aktuálně nastavená pravidla budou v České republice platit minimálně do 10. ledna. Před tímto termínem se chce sejít kabinet, který nová omezení vyhodnotí. „Vláda rozhodne, jestli je situace taková, že je možno pátý stupeň ukončit, nebo jestli taková není, a budeme muset postupovat jiným způsobem," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.