V sobotu 14. listopadu se v okolí Brna našel stříbrný poklad. Při rodinné vycházce lesem objevila paní Jitka Koutníková detektorem kovů stříbrné mince v torzu keramické nádoby. Stříbrné mince pochází pravděpodobně z první poloviny 15. století.
Stříbrný poklad objevila paní Jitka Koutníková, když se vydala s detektorem kovů s rodinou na výlet. V okolí Brna nalezla zbytek keramické nádoby s desítkami stříbrných mincí. Okamžitě proto oslovila archeology, aby si pro poklad přijeli. Pracovníci Ústavu archeologické památkové péče Brno (Ivan Čižmář) a Moravského zemského muzea (Hana Čižmářová) provedli spolu s nálezci ověřovací výzkum, zda nenajdou ještě další artefakty.
Všechny mince se nacházely v těsné blízkosti keramické nádobky, ve které pravděpodobně byly původně uloženy. Archeologové poté prohledali i okolní hlínu, pod slabou vrstvou lesní půdy pak vědci našli původní geologické podloží, kde se nacházel také středověký železný tesák, nůž a podkova ze středověku. Archeologové místo zdokumentovali, poté ze země vytáhli zbytek keramické nádoby, kterou zabalili do folie a odvezli do laboratoře.
Celé torzo nádoby archeologové spatřili až po důkladném očištění hlíny. Keramický hrnek měl ulomené ouško a jeho dno se bohužel nedochovalo. Pod nejníže položenou vrstvou stříbrných mincí se ale podařilo odkrýt zbytky textilie, která ucpávala ústí nádoby. Tkaninu budou vědci zkoumat pod mikroskopem.
Vědci po vyjmutí celého pokladu mince spočítali a došli k číslu 274. Celkem 69 mincí představují groše z první poloviny 15. století, které mají velmi nekvalitní setřelou ražbu, další součást tvoří 205 kusů vídeňských féniků. Další ražby se budou teprve postupně okrývat. Archeologové se domnívají, že naleziště souvisí s využíváním jedné z větví obchodního koridoru mezi dvěma obchodními centry.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Pokud nedostane odměnu, tak se potom nedivte, že poklady v ČR nebudou.
Jak někdo napsal níže, kvůli detektoru nedostane paní nic !!! Tohle pravidlo vymyslel nějaký deb.l !!!!!!!
Já si teda myslím, že rychlejší jak dostat nějakou odměnu je začít si raději tisknout papírové peníze. Pravda, hrozí, že vás chytnou.
..a hlavně to skončí navždy zašantročeno v nějakém depozitáři...kdo ví jestli..a pokud tady najdou někdy víc ropy než na Hodnonínsku, tak sem vtrhne americká armáda a nakonec jako v jimi "osbobozeném" Iráku budou lidé nuceni hladem sežrat zvířata ze ZOO a obsahy depozitářů celé republiky skončí v rukách tzv. Islámského státu, který je rozvědkami řízen a organizován přes US rozvědky..
Autorce článku: nálezkyně se tedy jmenuje Koutníková nebo Koutná ? Vím, je to asi celkem detail, ale
Bylo na Vás těch Václavů moc. Ale za prvního se groše nerazily, to až za druhého o 60 let později, třetí nestihl korunovaci. A až za čtvrtého (ale třetího korunovaného) o dalších 80 let později jich bylo v oběhu opravdu dost. A na fotce groše (je-li z pokladu) je viditelně Wencezl..v.. Terc.. - čili Václav III, což je Václav IV Lucemburský.
Jen pro upřesnění 15.století bylo období husitského hnutí, které začalo za vlády Václava IV., Václav I. jak je psáno v popisku u první fotografie žil v první polovině 13. století (1205 - 1253)
Jestli se nepletu, tak dostane prd a fuk. Pokud najdeš poklad detektorem kovů, tak nemáš právo získat odměnu za nález.
Mé upřímné blahopřání. Jste zřejmě dítě štěstěny. Podle těch dalších nálezů tam někdo ukončil svou pozemskou pouť. Pevně doufám, že Vám státní správa za ten nález řádně zaplatí.