středa 3. března 2021 Kamil

Od čtvrtka budou povinné roušky ve vnitřních prostorách v celé ČR

Od čtvrtka bude povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé České republice. Na twitteru to dnes uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podrobnosti jeho úřad vydá během dne. Chránit si ústa a nos je v současnosti nutné při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení. V Praze pak ode dneška povinnost platí i v obchodech a nákupních centrech a na poštách.

"Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci jsem dnes ráno svolal mimořádné jednání Centrálního řídícího týmu Chytré karantény. S odborníky jsme se shodli, že od zítra (čtvrtka) zavedeme povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé ČR. Podrobnosti vydáme v průběhu dne," uvedl Vojtěch.

V úterý přibylo v Česku rekordních 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem, dosavadním maximem bylo pátečních 796 případů. Rekordní je také počet aktuálně nemocných, kterých je 9272.

Počet nakažených v Jihomoravském kraji rekordně stoupá

V Jihomoravském kraji za posledních 24 hodin přibylo téměř 100 potvrzených případů nemoci covid-19. V tiskové zprávě to uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Nejvíce případů přibylo v Brně, a to 37. Od začátku pandemie k dnešnímu dni je 2297 případů. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Osmadvacet 28 lidí v kraji s nemocí zemřelo,  jejich průměrný věk byl 78 let. Vyléčilo se 1446 lidí. Hospitalizovaných je 39 lidí.

Ciupek upozornila, že ve srovnání se situací na jaře je výrazně nižší nutnost hospitalizace a převažují případy s mírnými příznaky nebo bezpříznakové. Z 39 hospitalizovaných je sedm závažných případů, 14 středně vážných, 17 lehkých a jeden bezpříznakový.

Největší nárůst je v Brně, a to 37 případů, 26 jich přibylo na Hodonínsku. Podle Ciupek jsou zajištěná všechna ohniska nákazy. "Kromě rodinných a pracovních kolektivů jsou zjišťované vazby pozitivních osob na účast na rodinných oslavách, svatbách a podobných společenských událostech s vazbami mimo Jihomoravský kraj," uvedla Ciupek. Dodala, že ohniska jsou jen v některých lokalitách a komunitnímu šíření nevzniká.

V karanténě je přes 850 obyvatel kraje. Uzavřená je Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola Znojmo a MŠ a ZŠ Školní Kyjov a částečně i MŠ Brno-Bystrc a ZŠ Moravany u Brna. "Ve všech je důvodem výskyt covidu-19 u člena pedagogického sboru," dodala Ciupek.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Úřad vlády ČR

Štítky Roušky, Adam Vojtěch, nařízení, ministerstvo, opatření, vyhláška

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.