středa 28. října 2020 Státní svátek

Prezident Zeman se pokusil jít bez hole a zlomil si ruku. Návštěvu jižní Moravy neruší

Prezident Miloš Zeman si v úterý večer zlomil roku a musel podstoupit operaci. Podle kancléře Vratislava Mynáře je hlava státu v pořádku. Zeman měl příští týden navštívit Jihomoravský kraj. Svou návštěvu prý rušit nehodlá. Prezidenta do nemocnice převezli v úterý večer poté, co se po sledování večerních zpráv v televizi rozhodl jít bez hole a upadl.

Prezident přijede s ortézou

Operace podle kancléře trvala necelou hodinu a prezidentovi byl při ní do paže implantován titanový šroub.„Co se týče programu pana prezidenta, zatím jsme se dohodli, že žádné změny programu nebudou," řekl Mynář. Dodal, že o případné úpravě programu se rozhodne poté, co bude prezident propuštěn do domácího ošetřování. Rekonvalescence by měla podle kancléře trvat šest až osm týdnů, prezident bude zřejmě nosit ortézu.

Zeman podle vyjádření svého mluvčího Jiřího Ovčáčka spadl po sledování večerních zpráv, když se rozhodl přesunout se bez hole a bez pomoci ochranky. Prezident již delší dobu trpí neuropatií nohou, kvůli níž musí při chůzi používat hůl.

Pozdravy ze Srbska a Egypta

Podle Mynáře prezidenta v úterý i dnes navštívila jeho žena Ivana a byla za ním i dcera Kateřina. Pozdravy podle něj prezidentovi poslali někteří jeho kolegové, také prezidenti Egypta, Ruska nebo Srbska a také premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a řada dalších politiků.

„Prostě se to stalo, samozřejmě pan prezident má nárok na svoje soukromí a pokud se rozhodl přemístit se bez ochranky, tak je to jeho právo," okomentoval kancléř okolnosti prezidentova úrazu. Dodal, že úraz by po rekonvalescenci neměl nijak bránit výkonu Zemanových povinností. „Bude záležet na tom, jak se dostane do domácího ošetření a jak samozřejmě ta rekonvalescence bude probíhat," dodal.

Zahájení školního roku na Moravě

Miloš Zeman s manželkou Ivanou mají v plánu objet v termínu od 1. do 3. září několik obcí, měst a významných jihomoravských společností. Na střední škole v Rajhradu zahájí školní rok, poté zavítá do dalších jihomoravských obcí, konkrétně do Dubňan, Kyjovic, Strachotic a Hodonína. 

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky Miloš Zeman, návštěva, jihomoravský kraj, prezident, zlomená ruka, úraz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.