čtvrtek 1. října 2020 Igor

Brněnský orloj už je zase kompletní, kuličky začne vydávat od pondělí

Brněnský orloj by mohl po opravě od pondělí znovu fungovat. Ke konci června se porouchal a přestal při odbíjení vydávat oblíbené skleněné kuličky. Zasekl se totiž motor a převod vrchní kopule, odkud se časostroj pohání. Pracovníci Technických sítí Brno instalovali opravenou kopuli zpátky, v následujících dnech budou stroj ladit programátoři. Oprava stála přibližně 120.000 korun.

Brněnský orloj nebyl téměř měsíc v provozu pro technické závady, kvůli kterým následně přestal vydávat skleněné kuličky, jak tomu bývá pravidelně v 11:00. „Vrchní kopule zatížila pastorek motoru, který se zaryl do mosazného věnce. Motor a převod vrchní kopule se tak zasekl," uvedl Michael Benža z Technických sítí Brno (TSB) při rozebírání stroje 9. července. V červenci vyměnili technici mosazný ozubený věnec, pastorek motoru a nahradili kuličková ložiska ložisky kuželíkovými.

V úterý nasadili kopuli zpět, montáž začala zrána a trvala několik hodin. K demontáži i montáži 400kilogramového vrchního dílu bylo zapotřebí jeřábu. V příštích dnech bude třeba stroj seřídit a naprogramovat. „Dnes jsme chtěli hlavně nasadit tu vrchní část orloje. Následně budou na stroji pracovat programátoři a doufáme, že od pondělí bude zase plně fungovat," sdělila v úterý Jiřina Veselá z TSB.

Z čekané hra na schovávanou

Protože Turistické informační centrum města Brna (TIC) nechtělo kvůli poruše připravit zájemce o možnost získat svou kuličku, přichystali zaměstnanci centra akci, že jednu kuličku každý den někde schovají a na facebooku TIC následně zveřejní nápovědu k jejímu nalezení. Honba za kuličkou odstartovala v sobotu 11. července a byl o ni velký zájem. „Mezi fanoušky se dokonce našli ti, kteří to pojali jako prázdninovou bojovku a cíleně čekali na každodenní nápovědu," sdělila mluvčí TIC Adéla Nováková.


ANKETA: Špatný vtip nebo unikátní dílo? Brněnský orloj chrlí na Svoboďáku kuličky přesně deset let

Brněnský orloj, ikonická stavba ve tvaru černého projektilu, brzy oslaví své desáté narozeniny. Šest metrů vysoká stavba se tyčí nad náměstím Svobody, její díly se mechanicky otáčejí kolem své osy a vždy v jedenáct hodin z ní za zvuku zvonkohry...


Kuličky byly schované na různých zajímavých místech nebo poblíž brněnských památek. „K místům jsme se snažili přistupovat kreativně, zapojili jsme do akce i podniky z Gourmet Brno a jednu kuličku jsme dovezli i do Prahy," řekla Nováková. Dodala, že většina kuliček svého majitele našla.

Brněnský orloj, který letos v září oslaví desáté výročí od uvedení do provozu, je známý právě pro své vydávání kuliček. Za dobu svého fungování jich vydal přes 7000, oblíbené jsou také speciální edice kuliček na Vánoce nebo srpnový Den Brna. Edice jsou podle Novákové v plánu i letos.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Martin Šeda

Štítky brněnský orloj, oprava, rekonstrukce, kuličky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Petr Dvořák

Tak když už na tom Onderkově k . . . . eh . . . . Onderkově zavazedle za dvacet mega nejde poznat kolik je hodin, tak ať aspoň vydává kuličky. Že by někdo měl kule na to, tu hrůzu odstranit, nehrozí.

čtvrtek, 6. srpna 2020, 09:31

Michal Tojefuk

Jako brňák říkám, že Brno je ostuda. Počínaje "pivem" a v hloupostech nekonče. Brzo odsud vypadnu.

středa, 5. srpna 2020, 16:20

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.