pondělí 28. září 2020 Václav

Peníze na svatbu dcery, hájí se šéf antimonopolního úřadu. Policisté u něj našli dva miliony v obálkách

Šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje prověřují policisté. Důvodem má být údajná korupce při rozhodování miliardového tendru na mýtné, které měl řešit s dvojkou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. Policisté našli při domovní prohlídce u šéfa antimonopolního úřadu v obálkách poschovávané dva miliony korun. Rafaj se v rozhovoru na rádiu Impuls hájil, že peníze byly určeny na rekonstrukci chaty a svatbu dcery.

Rafaje vyšetřují policisté od minulého roku. Důvodem měla být schůzka Rafaje s dvojkou vládnoucího hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem a Karlem Feixem, ředitelem společnosti Kapsch, která od roku 2007 do roku 2017 provozoval v České republice mýtný systém. 

Kapsch před třemi lety prohrál tendr za několik miliard korun na provozování mýtného systému v dalších letech. Společnost podala proti tendru stížnost a věc přistála na stole antimonopolního úřadu, jemuž Rafaj šéfuje. Policisté ve vyšetřování vychází především z nahrávky, na které je slyšet Feixe, Rafaje i Faltýnka.


Faltýnka mají usvědčovat odposlechy z brněnských hotelů Holiday Inn a Voroněž

Nad místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem se stahují černá mračna. Alespoň tak to vypadá podle zjištění Práva, které upozornilo na to, že se v minulosti scházel v souvislosti se zakázkou na výběr mýtného se zástupci firmy Kapsch i Úřadu...


„Všichni říkají, že jsem měl ovlivnit výběrové řízení na mýtný systém ve prospěch Kapsche. Ale já byl ten, kdo ve druhém stupni změnil rozhodnutí v neprospěch Kapsche. A v neprospěch Kapsche se také rozhodlo,“ upozornil Rafaj na skutečnost, že antimonopolní úřad nakonec rozhodl v neprospěch Kapsche. Samotnou nahrávku komentovat nechtěl.

Půjčil jsem si na chatu a svatbu dcery

Policisté našli při domovní prohlídce u Rafaje dohromady dva miliony korun v hotovosti. Peníze měly být poschovávány v  různých schovaných obálkách, podle Rafaje byly jasně roztříděné podle jejich účelu. Šéf úřadu tvrdí, že dva miliony měl připravené na svatbu a věno své dcery a rekonstrukci chaty. „Původ těch peněz byla půjčka a úspory,“ dodal v rozhovoru.


Právo: Při domovní prohlídce šéfa antimonopolního úřadu Rafaje našli dva miliony v hotovosti

Policisté našli při domovní prohlídce šéfa brněnského Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje dva miliony korun v hotovosti. Informaci přinesl dnešní deník Právo. Dva miliony


Rafaj přitom s domovními prohlídkami zásadně nesouhlasil a prodal proti nim ústavní stížnost. Ústavní soud však neshledal žádné porušení práv.

Babiš chce Rafaje odvolat 

Plán odvolat šéfa brněnského úřadu oznámil v minulých dnech premiér Andrej Babiš (ANO). Má v tom i podporu místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD). Odvolat ředitele ÚOHS má však pravomoc pouze prezident republiky. O osudu Rafaje se tak rozhodne až po návratu Miloše Zemana z dovolené.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo4 čtenářů

Foto Repro ČT | Zdroj Rádio Impuls

Štítky Petr Rafaj, úohs, vyšetřování, miliony, svatba, dcera

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.