Několik desítek lidí se dnes vydalo na pochod z Mendlova náměstí k výstavišti. Alegorický průvod zorganizovaný organizací Nesehnutí chtěl upozornit na nedostatky nového územního plánu. Ten se začal veřejně projednávat právě dnes v pavilonu E brněnského výstaviště. Organizace upozorňuje, že územní plán dostatečně nereflektuje probíhající klimatickou změnu.
Nesehnutí spustilo kampaň UdrŽITELNÉ Brno, která navrhuje městu 17 opatření, jak připravit město na lepší adaptaci na klimatickou změnu. Podle zástupců nový návrh územního plánu nerespektuje ani jedno z nich, což může v budoucnu ohrozit zdraví obyvatel Brna.
„Pokud návrh územního plánu zůstane beze změn, město promarní jedinečnou šanci usnadnit budování cyklostezek, ochlazovat město pomocí zelených střech a fasád či lépe hospodařit s dešťovou vodou. Mnohé plochy zeleně také ztratí důležitou část své ochrany - třeba alej na třídě Kapitána Jaroše,“ vyjmenovala příklady rizik koordinátorka kampaně Barbora Kosinová. „Výsledky dosavadních jednání však navozují dojem, že zpracovatelé nechtějí v návrhu územního plánu nic měnit,“dodala.
Podle právního konzultanta Nesehnutí Jana Poláška jsou návrhy udržitelného Brna zcela v souladu s možnostmi, které dává územnímu plánování legislativní rámec. Jak Polášek upozorňuje, přispívat ke snižování emisí CO2, chránit zeleň a podporovat adaptační opatření na změnu klimatu ukládá Brnu samotným městem schválený Akční plán udržitelné energetiky a klimatu i Zásady pro rozvoj adaptací na změnu klimatu ve městě Brně.
„Mnohé strategické dokumenty Brna navíc obsahují požadavky na zohlednění změny klimatu v územním plánu. Pro zapracování návrhů je nyní potřebná zejména politická vůle vedení města,“ dodává Polášek.
Návrh plánu zveřejnila Kancelář architekta města Brno (KAMB) v březnu a lidé se s ním mohli seznámit na internetu či na úřadech městských částí. Připomínky je možné podávat do 30. června. Lidé je mohou podat sami nebo prostřednictvím tzv. zástupce veřejnosti. Úředníci poté musejí všechny připomínky vypořádat.
Současný územní plán platí v Brně s různými aktualizacemi od roku 1994 a rok 2022 je nejzazší podle stavebního zákona, kdy musí začít platit nový. Velmi si od něj slibují developeři, kteří již několik let říkají, že zastaralý územní plán brzdí rychlejší bytovou výstavbu.
Územní plán určuje rozvojové plochy pro různé typy aktivit, určuje směr budování dopravních tahů a další infrastruktury. Jednou z velkých změn je konec indexu podlažní plochy. Býval jádrem sporů mezi občany a developery, kteří se snažili často do území umístit co nejvyšší budovy. Místo indexu budou stavby limitované maximální výškou. Podle Kancelář architekta města Brno bude nový plán flexibilnější, aby nebylo nutné dělat tak často jeho změny. Tuto podle tvůrců výhodu naopak někteří považují za nedostatek, protože podle nich umožní stavby, které by striktnější plán zapovídal.
Proti návrhu vystupuje řada lidí, kteří požadují výraznou korekci ve prospěch zeleně ve vnitroblocích a ve prospěch zahrádek. Desítky akademiků napsaly otevřený dopis zastupitelům, aby se zasadili o výrazně větší ochranu zahrad, které poskytují především v letních dnech snesitelnější prostředí než uliční prostor, ale zároveň mají podle nich v západní Evropě nezpochybnitelnou roli v samozásobení potravinami. Návrhem územního plánu je ohroženo přes 50 procent zahrad, míní akademici.
K územnímu plánu veřejně sdělily své dílčí připomínky desítky lidí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Pomozte nám zachovat zeleň v Brně - ve středu 24.6. pořádáme podpis námitek k územnímu plánu v Lužánkách pred hospodou Ponava 16-19, podepisující musí mít trvale bydliště v Brně. https://facebook.com/events/s/podepiste-namitky-k-uzemnimu-p/273762413699168/?ti=icl