Měla to být skvěle načasovaná pomoc. V době, kdy panoval v Česku zásadní nedostatek ochranných pomůcek, sliboval brněnský výrobce Respilon výrobu a prodej ústenek a respirátorů s nanovlákny, které dokážou mechanicky zachytit a zahubit viry. Jenže jak šel čas, místo stovek tisíc respirátorů se dostavily jen problémy. A ty nyní vyvrcholily v podobě sporu mezi Respilonem a Vysokým učením technickým, který by mohl skončit až u soudu.
Do sporu se univerzita s výrobcem dostala v dubnu kvůli tweeut rektora VUT Petra Štěpánka. V něm totiž rektor označil Respilon za šmejdy.
S radostí a hrdostí sleduji jaký pocit sounáležitosti je mezi našimi lidmi. ale bohužel jsou i šmejdi ... některé firmy se chlubí tím, že něco vymysleli, že to VUT otestovalo, ale opak je pravdou. Píši o firmě RESPILON. https://t.co/F9Co7f5TZB
— Petr Štěpánek (@stepanek_p) April 9, 2020
Vadilo mu totiž, že se společnost zaštiťuje tím, že laboratoř VUT výrobek Respilonu testovala a schválila do užití, což podle něj není pravda. Společnost se podle něj snaží budovat důvěru zákazníků na falešných informacích.
Na dubnové schůzce VUT požadovalo stáhnout údajně zavádějící tvrzení, přestat se zaštitovat jménem školy a vydat veřejně prohlášení, v němž bude vše vysvětleno a uvedeno na pravou míru.
Firma uvedla, že VUT v roce 2014 testovalo výrobek ReSpimask na těsnost. „Je to výrobek, který stále prodáváme, ač tehdy se firma mého manžela jmenovala jinak," uvedla výkonná ředitelka Respilonu Jana Zimová.
Test VUT byl tehdy spojen s firmou manžela Zimové Redspeare. Deník Právo koncem května napsal, že tato firma dluží VUT dodnes 250.000 korun. „Jednali jsme se subjektem A, a najednou subjekt B tvrdí, že má od nás nějaký výzkum. Chceme tedy vědět, jak je to právně vyřešené, protože naše právní vztahy a tím pádem užití duševního vlastnictví bylo směřováno vůči společnosti Redspeare, nikoliv Respilonu," řekl tehdy listu Kancléř VUT Kamil Gregorek.
Středa, 8. dubna 2020, 18:00
Brněnská firma Respilon začne v polovině května vyrábět na dvou automatických linkách nanovlákenné ústenky a nanovlákenné respirátory, které dokážou mechanicky zachytit na svém povrchu viry a díky příměsi oxidu mědi je i zahubí. Poprvé umístí výrobu...
Firma Respilon je v posledních týdnech pod velkým tlakem. Společnost avizovala prodej revolučních ochranných pomůcek prakticky už od začátku jara. Původně dokonce dostala obří zakázku na prodej 400 tisíc respirátorů a ústenek českému státu. Z obchodu poté sešlo a podle serveru iDnes.cz nyní firmu prověřuje Česká obchodní inspekce.
Zimová začátkem dubna uvedla, že Respilom začne v Brně v polovině května vyrábět respirátory a roušky s příměsí oxidu mědi, který zabíjí viry. Později připustila, že kvůli problémům s dodáním výrobní linky z Číny začne výroba později. „Nyní ji již máme smontovanou a je ve zkušebním provozu," řekla Zimová.
Nyní konkrétní datum spuštění nechtěla komentovat s ohledem na nejistotu dodání linky. V Česku chtěla začít vyrábět, protože v zimě nebylo možné vyrábět v Číně, jelikož čínské výrobní kapacity pracovaly plně pro tamní trh zahlcený poptávkou kvůli epidemii covidu-19.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Zaplatila už paní Zimová z Respilon ty exekuce, co jsou proti ní a jejímu manželovi vedeny? K dluhu na VUT napsal deník Právo toto: "Pan Zima v rámci osobního jednání nabídl, že by v rámci dobrých vztahů tuto částku vyrovnal on jako fyzická osoba".