čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Panika z koronaviru není na místě. Nesmíme však situaci dramatizovat, ani podceňovat, říkají hygienici

Díky včasným protiepidemickým opatřením se podařilo v České republice zamezit nekontrolovanému šíření nemoci covid-19, díky čemuž nenastalo přetížení zdravotnického systému. Skoro po čtvrt roce od prvního potvrzeného případu v zemi to řekl ředitel jihomoravských hygieniků David Křivánek. Podle něj je ale ještě předčasné dělat závěry, protože nákaza je stále mezi lidmi.

„Vhodné je držet se zlaté střední cesty a situaci nedramatizovat, ale ani nepodceňovat," uvedl. Podle vedoucí jihomoravské epidemioložky Renaty Ciupek není panika potřeba, strach a stres oslabuje imunitu.

V Jihomoravském kraji je přes pět stovek potvrzených případů od začátku pandemie, v zemi přes devět tisíc. „Díky včasným protiepidemickým opatřením ministerstva zdravotnictví a vlády se podařilo zamezit nekontrolovanému šíření. V současné době se přistupuje k lokálním opatřením a jednotlivé případy jsou důsledně trasované s využitím chytré karantény," uvedl Křivánek. Podle něj se nyní značná část hygieniků věnuje pendlerům a repatriantům i administraci evidovaných přestupků.

Desítky hygieniků a pomoc od mediků i laboratoří

Ředitelka protiepidemického odboru Renata Ciupek uvedla, že koronavirus řešilo zhruba 40 pracovníků epidemiologického oddělení, kterým pomáhaly desítky dalších spolupracovníků a mediků. „Je potřeba poděkovat i laboratořím, se kterými jsme byli v kontaktu, protože nám ihned telefonicky dávaly hlášení, takže jsme mohli jednat co nejrychleji," uvedla Ciupek. Podle ní se objevují především případy, že se nakazí lidé v rodině nebo jedné domácnosti.

Rizikem je hlavně těsnější kontakt

„Objevila se nám i rodinná oslava, odkud se to potom dostalo do dalších kontaktů. Pořád platí, že rizikem je těsnější kontakt. Z náhodného kontaktu je riziko nákazy minimální," řekla Ciupek. Podle ní měla většina nakažených mírné příznaky nemoci. „Vystačili si sami s domácí léčbou, takových je přes 85 procent případů," řekla Ciupek. Podle ní by lidé neměli podléhat panice. „Stres a strach oslabuje imunitní systém," poznamenala Ciupek.

O pacienty s koronavirem v těžkém stavu se stará Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která na to měla vyčleněno 12 lůžek s možností plicní ventilace. Nyní jsou podle mluvčí Dany Lipovské v pohotovosti dvě lůžka a dalších osm je v záloze. Nemocnice nyní žádného pacienta s covidem-19 ve vážném stavu nemá.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto ilustrační foto, FN Brno

Štítky koronavirus, brno, jižní morava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.