neděle 31. května 2020 Kamila

Postavte u Holštejna přehradu a rovnou můžete zrušit Moravský kras, varují ochranáři. Obec přitom ani neví, že by s něčím souhlasila

Ministerstvo zemědělství v minulých dnech zveřejnilo plán boje proti suchu. Jeho součástí je stavba 31 vodních přehrad napříč republikou. Jedna z nich by měla vzniknout i u obce Holštejn na Blanensku, jen pár set metrů od hranice Moravského krasu. Stavba vodní nádrže by přitom podle ochranářů znamenala katastrofu pro jeskynní systémy. Vedení obce Holštejn bylo plánem zaskočeno. O to více pak, když podle dokumentu s plánem stavby obec "souhlasila", což však starosta rozporuje.

Podle Antonína Tůmy ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras by plánovaná stavba nádrže zničila hydrologii a život v jeskynním systému Moravského krasu, chráněná krajinná oblast by se pak tím pádem mohla zrušit. Přehradní stěna by totiž stála asi 500 metrů od hranice CHKO Moravský kras a od obce Holštejn v údolí Bílé vody, hladina naplněné přehrady by sahala do kempu v Baldovci.

Postavme přehradu a CHKO Moravský kras můžeme rovnou zrušit, říká odborník

„Ochrana přírody již několikrát předložila důvody, proč má být záměr této přehrady trvale z plánů vymazán. Jde o systém Amatérské jeskyně a o Amatérskou jeskyni samotnou, o její hydrologii a o biotu jeskyně, zkrátka o předměty ochrany CHKO Moravský kras, který takto přehrada zničí a můžem CHKO Moravský kras zrušit," uvedl Tůma.

Ze současného toku by se nádrž napouštěla desítky let

Možnou vodní nádrž by napouštěl potok Bílá voda a podle Tůmy je otázka, kolik desítek let by se přehrada napouštěla v současném suchu. „Při plnění přehrady a poté při manipulaci s její vodou bude člověkem ovlivňován stav vody v potoce pod přehradou a tím v jeskyních, a přírodní charakter vodního režimu jeskyní bude ten tam. A pak je tu hráz přehrady, která musí mít základy a tudíž utěsní veškerý průtok vody v údolí Bílé vody a to i ten, který je skrytý v údolních náplavách. Biota jeskyní na to jistě zareaguje," uvedl Tůma.

Konec lodním projížďkám punkevních jeskyní

I když je povrchový tok vyschlý, má podle něj Amatérská jeskyně určitý průtok podzemní Bílé vody. Jakmile se průtok v sedimentech odřízne, bělovodská větev Amatérské jeskyně s navazujícími jeskyněmi budou bez vody. „Mimochodem, do systému Amatérské jeskyně patří i Punkevní jeskyně a lodičky zde jezdí na Punkvě tvořené vodami Sloupského potoka a potoka Bílá voda od Holštejna. Pokud přehrada Holštejn zadrží Bílou vodu, tak Sloupský potok nebude pro lodičky stačit, a vodní plavba zanikne," doplnil Tůma.

Většinu přehrad schválím, o Holštejnu budeme ještě jednat, říká ministr životního prostředí

Ministerstvo zemědělství chce hájit 31 území pro vodní nádrže. Nejvíce, sedm, je jich v Kraji Vysočina, v Jihomoravském kraji jsou čtyři včetně té u Holštejna. Ministerstvo zemědělství o záměru jedná s resortem životního prostředí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už dříve uvedl, že je jasné, že jeho úřad většinu míst podpoří. O některých ale budou podle něj jednání delší, resort bude chtít také některé změny nebo náhrady lokalit. Ministr zmínil přímo lokalitu Holštejn. „Vybudování přehradní nádrže v této oblasti by nenávratně zničilo unikátní krasové jeskyně v Moravském krasu, a to asi každý pochopí, že bychom v takovém případě měli hledat náhradní řešení a možnosti," řekl Brabec.

S žádnou přehradou jsme nesouhlasili, tvrdí starosta Holštejna

Situace má bizarně a zároveň závažný rozměr. Podle ministerstva vedení Holštejna s projektem souhlasí - u stanoviska obcí ohledně hájení lokality pro vodní nádrž je v její kolonce jako její stanovisko napsáno "ano". O tom však nic neví starosta obce Petr Mynařík, který naopak se záměrem nesouhlasí. 

„Nejsem si vědomý, že bychom něco takového v zastupitelstvu schvalovali," řekl starosta Mynařík, který je ve funkci druhé volební období. Záměr označil za nesmysl. „Zjišťuju, z jakého roku to je a kdo se pod to podepsal, protože já za své působení na radnici si nejsem vědomý, že bychom v zastupitelstvu něco podobného schvalovali," dodal.

Informace, kterou ministerstvo takto zveřejnilo, se mu nelíbí. „Mělo být u toho ještě dodáno, že s tím obec třeba v roce 1985 souhlasila, já ale o tom nevím," uvedl starosta. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo6 čtenářů

Autoři | Foto Facebook / Punkevní jeskyně

Štítky přehrada, holštejn, moravský kras, sucho, stavba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Romana Howe

Jde o záchranu ČR proti suchu: https://www.zeleni.cz/petice-sucho/. Díky moc! a prosím šířit dál co to jde....tady jsou informace o hrozbě suchahttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-vinkler-proc-se-o-suchu-v-cr-prestalo-psat?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu https://vodaprokazdeho.cz/?page_id=2

čtvrtek, 14. května 2020, 01:03

Romana Howe

je to tak, vláda zase lže, speciálně ministr Toman, říká, že se na postupu domlouvá s lidmi, ale nic takového nedělají. Prosím podepište petici za přírodní řešení sucha! Děkuji!

čtvrtek, 14. května 2020, 01:03

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.