pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

SOUTĚŽ: Po přestávce v Brně opět otevírá výstava českých korunovačních klenotů

Po „koronavirové“ přestávce se v úterý 12. května mezi prvními znovu otevírá brněnský Letohrádek Mitrovských s unikátní výstavou České korunovační klenoty na dosah a osudy 22 korunovaných panovníků. 

Poklad, který by měl aspoň jednou za život vidět každý občan České republiky

Do 28. června si nejenom milovníci naší historie mohou prohlédnout výstavu věnovanou příběhu českého korunovačního kompletu. Ten se začal se psát spolu s Karlem IV., který nechal zhotovit jedinečnou Svatováclavskou korunu, k níž pak byly přidány další vzácné předměty, které dnes tvoří základ svatovítského pokladu nevyčíslitelné hodnoty.

V průběhu staletí se u moci střídali panovníci, kteří měli vliv nejenom na současnou podobu našeho státu, ale také klenotů samotných. Středověké insignie (koruna, žezlo a jablko) byly používány při korunovacích českých králů až do počátku 17. století a naposledy je s nimi vyobrazen císař Matyáš Habsburský.

V průběhu třicetileté války se pak žezlo a jablko dostaly natrvalo do Vídně, kde jsou uloženy dodnes. Současné žezlo s jablkem byly vyrobeny až pro soukromou reprezentaci  Ferdinanda I. Habsburského. Současný známý trojkomplet poprvé použil při korunovaci až Ferdinand II. Svatováclavská koruna zůstala jeho oficiální součástí pro svůj nezměrný historický i symbolický význam.

Výstava České korunovační klenoty na dosah v Letohrádku Mitrovských je otevřena od úterý do neděle od 10:00 do 16:30. Expozice je vhodná i pro děti. Více informací na webových stránkách letohradekbrno.cz.

Osudy dvaadvaceti vladařů a interaktivní program pro děti

Mistrovskou repliku Českých korunovačních klenotů a meče je výjimečně možné vidět také s mistrovskou replikou středověkého žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se tak pomyslně, po čtyřech stoletích setká na jednom místě v původní soupravě i s korunovačním mečem.

Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími jsou návštěvníkům představeny formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády. K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka, příklady husitských zbraní, faksimile středověkých listin, makety středověkých pečetí a další exponáty). 

Jak uvádí kurátor výstavy Mgr. Petr Lukas: „Nezapomněli jsem ani na dětské návštěvníky - pro vyzkoušení jsme připravili interaktivní královský trůn a koruny pro malé krále a královny.“

Dílo legendárního zlatníka

Autorem znamenitých replik korunovačních klenotů je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků, legenda mezi šperkaři – Jiří Urban, který realizoval šperky např. pro anglickou královnu Alžbětu II., kříž pro papeže Jana Pavla II., repliku císařské koruny Svaté říše římské a nedávno také repliky cášské a lombardské koruny. Detaily postupů výroby zachycuje doprovodné video.

Soutěž o vstupenku pro dva na výstavu českých korunovačních klenotů do Letohrádku Mitrovských

Napište první písmeno abecedy.

* Povinné položky.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Letohrádek Mitrovských

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky korunovační klenoty, české království, letohrádek mitrovských, otevření

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.