pátek 5. června 2020 Dobroslav

Střelák, židenická kasárna, bývalá věznice na Cejlu. Brno ubytuje bezdomovce s koronavirem i bez něj

Brno chce vyčlenit několik objektů pro lidi bez přístřeší. Část by sloužila pro bezdomovce v karanténě nebo nakažené koronavirem, kteří by nepotřebovali hospitalizaci, část pro ostatní. Uvedla to primátorka Markéta Vaňková (ODS). Týká se to například ubytovny v Železniční ulici, bývalé věznice v ulici Cejl nebo židenických kasáren. Cílem je zamezit shlukování bezdomovců v ulicích. V kraji bylo k dnešnímu ránu 184 potvrzených případů nákazy koronavirem, v ČR 3330.

V každé lokalitě by podle Vaňkové nemělo být více než 40 nebo 50 lidí. „My ta místa připravíme po technické stránce, ale samotný provoz by pravděpodobně měly na starost neziskové organizace, kterým bychom za to zřejmě poskytovali nějakou náhradu," dodala Vaňková.

Pro nakažené nebo karanténu budovy v Železniční a v židenických kasárnách

Pro bezdomovce, u kterých se potvrdí koronavirus a nebudou potřebovat hospitalizaci v nemocnici nebo bude nutná karanténa kvůli podezření, bude sloužit ubytovna v Železniční ulici a jeden z objektů v židenických kasárnách. „Zatím se u lidí bez domova nákaza nepotvrdila, ale v ubytovně v Železniční ulici už je jeden člověk v karanténě," uvedla Vaňková.

Cílem je poskytnout lidem bez domova místo, kde by trávili čas. „Je zákaz vycházení, tak jde o to, aby se neshlukovali v ulicích. Bohužel se také často děje, že porušují nařízení o používání ochranných pomůcek. Často jsou bez nich," uvedla primátorka.

Zatímco ubytovna v Železniční a jeden objekt v židenických kasárnách by sloužil pro nakažené koronavirem nebo pro lidi s podezřením na nákazu, město chce vyčlenit i denní centra pro bezdomovce, u kterých podezření na nákazu není. „Takový objekt by byl opět v židenických kasárnách, ale v jiné části areálu, než je objekt vyčleněný pro nakažené. Dál uvažujeme o (bývalé) káznici, ale jen v jedné části, která se v tuto chvíli využívá jako komunitní centrum. Je potřeba k tomu přistoupit tak, aby se nenarušila pamětní místa," řekla Vaňková.

Na Střelák se musí dovézt sociální zařízení

Dalším místem je oplocený areál v blízkosti bývalé restaurace Na Střeláku u lokality Anthropos. „Výhodou je, že je to oplocené, ale musíme tam řešit mobilní buňky a sociální zařízení," dodala primátorka.

Také v Praze jsou vyčleňována místa pro lidi bez domova. Arcidiecézní charita Praha otevřela v Troji stanové městečko. Službu zajišťuje charita ve spolupráci s pražským magistrátem. Při hledání ubytování město prověřuje městské i soukromé objekty. Dosud pronajalo dva v Praze 7 a 9, otevřeny byly minulý týden.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo8 čtenářů

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky bezdomovectví, brno, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.