pátek 5. června 2020 Dobroslav

Studenti Mendelovy univerzity budou pomáhat zemědělským a lesnickým firmám, kvůli koronaviru chybí pracovníci

Ministerstvo zemědělství a rektoři tří oborově zaměřených univerzit vyzývají studenty, aby se zapojili do prací v zemědělském, potravinářském a lesnickém sektoru a pomohli tak vyřešit nedostatek pracovníků. V Brně se to týká například studentů Mendelovy univerzity. Pomoct by mohli při jarní sadbě, kterou obvykle obstarávají brigádníci ze zahraničí. Ti se do Česka kvůli karanténě ale nedostanou.

Mendelova univerzita vyzývá své studenty k pomoci

Jihomoravské firmy řeší problémy s nedostatkem pracovních sil. Mendelova univerzita se proto rozhodla vyzvat své studenty, aby přiložili ruku k dílu. Pomoci by mohli například při sadbě zeleniny. 

„Jsme zemědělsky laděná univerzita a naši zemědělci a lesníci díky uzavření hranic čelí nedostatku pracovních sil, které na sezónní práce jezdily například z Ukrajiny. Proto zřizujeme mail pomaham@mendelu.cz, přes který se mohou od zítřka hlásit dobrovolníci na výpomoc v zemědělských a lesnických firmách. uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Pomoc se podle ní týká i lesnictví, které je stále silně zasažené kůrovcovou kalamitou.

Dobrovolníky pak nasměrujeme přes jednotlivé profesní svazy do potřebných firem," upřesnila. 

Výzvu oceňuje ministr zemědělství

„Jsem rád, že jsme se s rektory dohodli. Pro české zemědělce a pro zajištění úrody v letošním roce je to velice důležité. Studenti nám mohou velmi pomoci například při založení úrody zeleniny, při sklizni chřestu, která nás čeká za pár dní, a bezpochyby při takzvaném jarním drátkování na chmelnicích. Ostatně jejich prarodiče na tyto chmelové brigády jezdili a jejich pomoc byla zásadní," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Ministr zemědělství podepsal spolu s rektory vysokých zemědělských škol prohlášení, ve kterém mimo jiné uvádějí, že jsou si vědomi současné situace. Vyzývají proto především studenty zemědělských oborů, aby se mohli zapojit a pomáhat s pracemi v celém sektoru. 

Všechny tři univerzity včetně Mendelovy univerzity tak zřizují speciální kontaktní místa, která budou zájemce z řad studentů spojovat přímo se zemědělskými firmami. 

Kontaktní osoba za MENDELU: Mgr. Jiřina Studenková, e-mail: jirina.studenkova@mendelu.cz, tel.: 545 135 199, 773 207 777

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto mendelu.cz

Štítky studenti, Mendelova univerzita, zemědělství, dobrovolníci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.