neděle 29. března 2020 Taťána

Brněnská firma vyvinula roušky, které dokážou zabít koronavir. Vyrábět se budou v Brně

Česká firma Respilon bude vyrábět roušky, schopné zabít nový typ koronaviru, kromě Izraele i přímo v Brně, kde sídlí. Linka, která bude uvedena do provozu asi v květnu, denně vyrobí až 70.000 roušek. V rozhovoru pro deník Lidové noviny (LN) to řekl majitel Respilonu Roman Zima. Zatím má firma dohodnutou výrobu speciálních roušek z nanovláken s oxidem mědi s partnery v Izraeli. Tam produkce začne podle Zimy za jeden až dva týdny a její denní kapacita bude kolem 6000 roušek.

Respilon oznámil plány na výrobu speciálních roušek koncem ledna poté, co se v závěru roku 2019 začal v Číně šířit nový typ koronaviru. Obyčejné roušky brání hlavně šíření viru nakaženým, který si roušku nasadí. Rouška z nanovláken ale dokáže podle firmy také odfiltrovat viry přicházející zvenčí a nanočástice oxidu mědi vir zlikvidují. Podle Zimy má firma na roušky již předobjednávky. Poptávka dosahuje stamilionů kusů, řekl LN.

První roušky už na konci května

Brněnská firma se proto rozhodla, že původně plánovanou výrobu rozšíří, a bude kromě Izraele vyrábět i v domovském Brně. „Už jsme zaplatili i za výrobní linku, která by nám měla dorazit v druhé půlce dubna a začít produkovat roušky na konci května," řekl Zima deníku. Ročně podle něj linka vyrobí zhruba 20 milionů kusů masek s nanotechnologií oxidu mědi.

Respilon zvažuje ještě nákup další linky pro brněnskou výrobu podle toho, jak se bude zájem o roušky vyvíjet. Kromě toho firma jedná o výrobě roušek v Asii pro tamní trh. „Co se týče výroby v Izraeli a v Brně, ta by byla určená primárně pro Evropu a Česko, protože nemá smysl to dovážet odjinud," doplnil Zima.

Respilon vznikl v roce 2013. Specializuje se na výrobu ochranných pomůcek založených na nanotechnologiích. Kromě respiračních masek vyrábí z nanovláken také třeba fólie do oken či membrány pro nepromokavé oblečení.

Nákaza novým typem koronaviru se objevila loni v prosinci v čínském městě Wu-chan. Nemocí COVID-19, kterou tento koronavirus způsobuje, onemocnělo od té doby už přes 67.000 lidí, většinou v Číně. Nemoc si dosud vyžádala přes 1500 obětí na životech, všechny až na tři v Číně. Nákaza se objevila i v Evropě a Francie dnes ohlásila první případ úmrtí na COVID-19 mimo Asii.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Izrael, Čína, zdraví, koronavirus, firmy, Respilon, brno, výroba, roušky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.