pátek 21. února 2020 Lenka

V Brně vznikla výzva směřující proti náboženské nenávisti

Více než dvacítka zastupitelů Brna a jeho městských částí se podepsala pod výzvu, která směřuje proti nábožensky motivované nenávisti. Výzvu inicioval spolek Otevřené Brno kvůli tomu, že někdo začátkem ledna posprejoval brněnskou mešitu nápisem "Nešiřte islám v ČR! Jinak vás zabijeme". O iniciativě informovali zástupci spolku Otevřené Brno. Policie podle mluvčího Bohumila Maláška zatím sprejera nenašla.

Zastrašování je u nás nepřístupné

Výzva uvádí, že zastrašování jakékoliv skupiny obyvatel je nepřípustné a je nutné se mu od začátku postavit. Podepsaní zastupitelé projevy nenávisti odsuzují a vyjadřují solidaritu s brněnskou muslimskou komunitou a každou další skupinou lidí, která by se měla stát cílem agrese.

„Rozhodli jsme se připravit prohlášení, které je otevřené k podpisu všem zastupitelkám a zastupitelům bez ohledu na politickou příslušnost. Musíme se umět jeden za druhého postavit, i když to při dnešní náladě ve společnosti není populární. Když se neozveme na obranu souseda, příště může být na řadě kdokoliv z nás," uvedl zástupce Otevřeného Brna a zastupitel Líšně Dalibor Levíček (SZ).

Desítky podpisů napříč stranami

Zájemci se mohou k výzvě připojit na webu. Podepsali ji například starostové Černovic Ladislav Kotík (TOP 09) nebo Jundrova Ivana Fajnorová (SZ), ale také zastupitelé Brna-středu Martin Reiner (Žít Brno), David Oplatek a Michal Závodský (SZ) a další zastupitelé z Brna-středu, Líšně, Jundrova, Králova Pole, Bystrce nebo dalších městských částí. Spolek Otevřené Brno vznikl loni, založili jej politici ze Strany zelených, Žít Brno a Idealistů. Jeho cílem je aktivizovat obyvatele města a nastolit nová témata ke zkvalitnění života.


Nešiřte islám v ČR, jinak vás zabijeme, napsal dnes neznámý pachatel na brněnskou mešitu

Na facebookové stránce Událostí Brno se dnes ráno objevilo video na kterém je brněnská mešita posprejovaná útočným nápisem "Nešiřte islám v ČR! Jinak vás zabijeme." Pachatel je zatím neznámý.


Posprejování mešity ve Vídeňské ulici policisté vyšetřují od 3. ledna. Podle Maláška policie po pachateli stále pátrá. Mešita je jediná v Brně a vznikla v roce 1998, muslimové se tam pravidelně scházejí k modlitbám. Už několikrát se stala terčem útoků. Útoky se objevovaly zejména po roce 2015, kdy vrcholila migrační krize a do Evropy proudily statisíce uprchlíků. Nynější případ se stal v době zvýšeného mezinárodního napětí po americkém útoku a zabití íránského generála Kásema Solejmáního.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Autoři | Foto Otevřené Brno

Štítky náboženský nenávist

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.