sobota 22. února 2020 Petr

Inspektoři vyrazili kontrolovat prodejce pyrotechniky. Stánkaři v Hatích před nimi zavřeli

Prodejci pyrotechniky v Hatích u Znojma na hranicích s Rakouskem své stánky zavřeli jen pár vteřin před příchodem inspektorů České obchodní inspekce. Nemohli tak zkontrolovat, zda neporušují při prodeji povinnosti vyplývající ze zákonů. Proto se inspektoři rozjeli jinam, aby kontrolovali jak stánky, tak supermarkety a hypermarkety, uvedl ředitel odboru kontroly České obchodní inspekce pro Jihomoravský a Zlínský kraj Aleš Havíř.

„Možná se stánkaři vylekali policie, která tam také přijela. Byli jsme od nich tak deset metrů, když zavřeli," řekl Havíř. Proto část inspektorů odjela například do vietnamské tržnice v Olomoucké ulici v Brně, další se vydali kontrolovat kamenné prodejny.

Stánkaři mají s dodržováním povinností obvykle výrazně větší problémy než supermarkety. „Jedná se většinou o špatné skladování. Pyrotechnika musí být v suchu, v její blízkosti nesmí nikdo kouřit," uvedl Havíř.

Loni pochybení téměř u poloviny prodejců

Loni inspekce udělala 20 kontrol na jižní Moravě a ve Zlínském kraji, našla devět pochybení, nejvíce právě u stánkařů. Ti zároveň musejí mít povolení k prodeji na konkrétním místě.

V supermarketech se nyní inspektoři primárně zaměřují na to, aby na prodejní ploše nebylo více než 80 kilogramů čisté výbušniny. „Je to maximum povolené zákonem. Na každém výrobku je uvedena hmotnost výbušniny," řekl Havíř. Podle něj si tito prodejci dávají zpravidla pozor a poruší předpisy jen výjimečně.

Inspektoři budou prodejce pyrotechniky kontrolovat i na Silvestra. Zda pojedou znovu do Hatí, Havíř neví.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky pyrotechnika, kontrola, hatě, znojmo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.