Washington, Dublin, Barcelona, Praha, České Budějovice... Těmito městy začíná seznam destinací, kde odkaz prvního porevolučního československého prezidenta připomíná speciální artefakt – lavička Václava Havla. Na třicáté místo seznamu v den, kdy by Havel slavil 83. narozeniny, přibylo i Brno.
Dvě křesla u kulatého stolku, jejichž středem prorůstá strom, jsou po celém světě symbolem osobnosti Václava Havla. Podobu navrhl již zesnulý architekt a prezidentův přítel Bořek Šípek. Příznačné je, že instalaci v Brně navrhl další z Havlových přátel, Petr Oslzlý. Ten vybral také lokalitu Kapucínských teras.
„V těchto místech se v roce 1987 odehrála velká festivalová akce Divadla na provázku «III. Divadlo v pohybu», jež v době, kdy byl Havel umlčován, o jeho tvorbě a tvorbě dalších tabuizovaných umělců veřejně informovalo. Do této terasy ústí Ulička Václava Havla, která ji propojuje s Divadlem Husa na provázku, kde je v Domě pánů z Fanalu umístěno jedno ze tří voskových Srdcí pro Václava Havla, a v neposlední řadě tudy Václav Havel několikrát při svých návštěvách Brna a Divadla Husa na provázku v mém doprovodu procházel," vysvětlil.
Lavičku v sobotu slavnostně odhalil spolu s představiteli města. „Václava Havla jsem bohužel osobně neznala, proto nemohu s jistotou říct, že měl tohle místo v Brně rád. Ale věřím tomu. Byl vůdčí osobností disentu, politikem i prezidentem, proto byl zvyklý na živé dění kolem sebe. Zároveň jako básník, esejista a dramatik světového formátu potřeboval klidný kout, kde se mohl soustředit. Tento prostor proto dobře vystihuje jeho osobnost,“ prohlásila primátorka Markéta Vaňková. „Už v minulosti se okolí Petrova vysoko umísťovalo v žebříčcích oblíbených míst Brňanů a nová lavička toto snad ještě podpoří,“ dodala.
Právě město pořízení uměleckého díla, pomníku a turistického cíle zároveň finančně pokrylo. Pořízení lavičky vyšlo dohromady na 300 tisíc korun. Částka zahrnuje jednak výrobu lavičky, ale také autorská práva na design a užití jména Václava Havla. Část peněz jde na provoz Knihovny Václava Havla.Zhruba desetinu pořizovací částky - 30 tisíc korun - už město vybralo ve veřejné sbírce. Ta potrvá do srpna 2021.
Udržovat lavičku v pořádku bude mít za úkol Veřejná zeleň města Brna. „Budeme se snažit, aby lavička zůstala co nejdéle v dobrém stavu a sloužila lidem. Právě Kapucínské terasy jsou ale častým terčem vandalů, proto bychom rádi, aby strážníkům s dohledem v budoucnu pomohly kamery,“ nastínil ředitel VZMB Jozef Kasala.
Brněnskou lavičku bude zhruba za měsíc následovat na Moravě další, a to ve Zlíně.