Extinction Rebellion opět v akci. Po protestu proti fast fashion v brněnské Olympii se vydali na náměstí Svobody. Za formu protestu zvolili symbolické oběšení na kostkách tajícího ledu, protože ledy tají a nám jde o krk.
V úterý 30. července mohli lidé spatřit na náměstí Svobody skupinu Extinction Rebellion při jejich akci Ledy tají. . . a jde nám o krk. Skupina zde nenásilně protestovala proti nečinnosti české vlády. Ta totiž podle organizátorů akce nereaguje na prohlubující se klimatickou krizi.
Forma protestu byla opět pro Brno netradiční. Členové hnutí totiž stáli s oprátkami na krku na tajících kostkách ledu. Extinction Rebellion se k tomuto protestu inspirovala podobnou akcí, která proběhla v zahraničí. „Forma mi přijde skvělá. Je to přesně to, co lidi zaujme,“ hodnotí formu protestu obyvatelka Brna Tereza Navarová.
Akce trvala hodinu. Na kostky ledu si tak mohlo stoupnout více lidí, a to i mimo hnutí. Jedním s takových byl i klimatolog doktor Jan Hollan. „Toto shromáždění považuji za velice významné, protože živý kontakt je důležitý a problém klimatu je tak gigantický a spěchá, že si to ani nedovedeme představit. Dvanáct let dbáme na tom, abychom snížili emise na polovinu, ale to znamená, že s tím musíme začít dělat něco hned,“ říká Hollan.
Klimatická krize a krize biodiverzity totiž už probíhá. I nadále vypouštíme do atmosféry vysoké emise, například loňský rok byl opět rekordní. Vlivem lidské činnosti na biosféru tají ledovce, čímž se nenávratně mění okolnosti v biosféře.
Vědci to označují jako konec klimaticky stabilního holocénu a začátek nové epochy zvané atropocén. „Jsme tady právě proto, abychom upozornili na to, že tají ledovce v důsledku globální klimatické změny. I Česká republika k tomu přispívá třeba spalováním fosilních paliv,“ řekla jedna z koordinátorek protestu Veronika Fuxová.
„Na naší facebookové stránce nás překvapil zájem široké veřejnosti o tuto akci. Proto očekáváme, že mezi „oběšenými“ nebudou jen lidé z naší skupiny ale i ostatní jako třeba univerzitní profesor Jan Hollan. Cílem akce je totiž také posunout představu o tom, že aktivisti jsou jen šílenci,“ říká jedna z aktérek protestu Mirka Misáková.
Extinction Rebellion přišel podpořit i zástupce Centra experimentálního divadla v Brně Jakub Liška. Centrum se společně s Extinction Rebellion a dalšími ekologicky zaměřenými organizacemi snaží upozornit na problém klimatu. „Jsou zde dvě úrovně. Osobní a systémová. Bohužel změny na úrovni systému se nekonají. Řeší se jednotlivé problémy, třeba sucho. Sucho je však pouze náplast na klimatickou změnu,“ uvedl Liška.
Kromě sucha se nás však dotýkají i další změny. Například půl milionu hektarů lesů v ČR letos bude napadeno kůrovcem, 75 % létajícího hmyzu zmizelo a 40 % obojživelníků je ohroženo vyhynutím. Ročně důsledkem změnou klimatu zemře 400 000 lidí.
Extinction Rebellion bude dál organizovat nenásilné protestní akce na podporu přijetí okamžitých opatření na všech úrovních, která povedou k řešení krizové klimatické situace.
Hnutí se zapojí i do globální akce International Rebellion začínající 7. 10. 2019 s blokádou měst jako Londýn, Paříž, Berlín nebo Praha. „Na 12. října je naplánovaná velká blokáda dopravy v centru Prahy. Naše úsilí teď směřuje k tomu vysvětlit lidem, jak velký problém změna klimatu je na lokálnější úrovni, abychom se všichni mohli spojit právě v Praze,“ dodala Misáková.