úterý 17. května 2022 Aneta

Moravskou vlajku ke státnímu svátku dnes vyvěsilo nejvíce obcí v historii

Moravskou vlajku dnes na radnicích vyvěsilo rekordních 1519 měst a obcí, aby si připomněly příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863. Potvrdila to místopředsedkyně Moravské národní obce Lenka Holaňová. Podle ní je to oficiální číslo, ale obcí může být ještě více. V posledních letech se počet každý rok zvyšuje zhruba o stovku, loni vlajku vyvěsilo kolem 1420 obcí. Letos se koná desátý ročník vyvěšování vlajky. Celých deset let ji vyvěšuje například město Břeclav nebo Jihomoravský kraj. Aktivitu podporují i některé památky.

Vlajku vyvěšují především radnice na Moravě, kde je kolem 1900 obcí. Podle Holaňové lze říct, že letos vlajku vyvěsilo na 80 procent z celkového počtu moravských obcí. V desítkách případů se ale přidávají i radnice v Čechách nebo ze Slezska.

Na jižní Moravě se nově připojily například obce Lanžhot, Velká nad Veličkou, Vranov nad Dyjí, Klentnice, Černá Hora nebo Hvězdlice. Ve Zlínském kraji se přidaly například Valašské Meziříčí, Napajedla nebo Buchlovice. V Olomouckém kraji poprvé vyvěsil vlajku Prostějov, který se tak zařadil vedle velkých měst jako Brno, Přerov, Znojmo, Vyškov, Blansko, Břeclav, Hodonín nebo Šumperk.

K akci se připojují i některé památky, které se otevírají ve svátek návštěvníkům. Patří mezi ně například Slovanské hradiště v Mikulčicích či hrad Špilberk. Letos se nově přidalo Muzeum Bojkovska, Galerie letovické keramiky, Galerie Josefa Jambora v Tišnově nebo Muzeum olomoucké pevnosti.

Moravskou vlajku obce vyvěšují deset let. V prvním ročníku se zapojilo 75 z nich. Mezi prvními byla města Břeclav a Uničov, ale také Mikulov, Bzenec nebo Vyškov. Postupem času počet obcí stoupl. Účastníci symbolickým aktem vyjadřují úctu k rodné zemi, jejím tradicím, historii a svébytné kultuře. Připomínají si příchod soluňských bratrů a věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří zemi přinesli vzdělání a víru.

Autoři | Foto Obec Skrchov

Štítky státní svátek, cyril a metoděj, vlajky, obce

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.