úterý 19. listopadu 2019 Alžběta

Hala Rondo potřebuje rekonstrukci. Přispět by mohl stát i EU

Strojovna chlazení v hale Rondo potřebuje výměnu. O dotaci z prostředků Státního fondu životního prostředí a zároveň o půjčku z Evropského fondu pro regionální rozvoj požádá městská společnost STAREZ–SPORT, která sportoviště provozuje.

Hala rondo potřebuje rekonstrukci. Od té poslední, kdy byla zrekonstruována strojovna chlazení, uběhlo již 19 let. Vzhledem k náročnému provozu kompresorů, které jedou až 16 hodin denně po dobu 10 měsíců v roce, se dá počítat se značným opotřebováním. Opravy zařízení budou náročné a také finančně nákladné. V roce 2018 byla Teplárnami Brno doporučena celková studie rekonstrukce strojovny chlazení a návrh byl představenstvu předložen k projednání už 19. září 2018.

Představenstvo společnosti doporučilo rekonstrukci zafinancovat pomocí dotace z prostředků Státního fondu životního prostředí a kombinace dofinancování z rozpočtu města Brna a společnosti STAREZ–SPORT. Současně musí provozovatelé požádat i o půjčku z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Čas mají do konce tohoto roku. 

Rekonstrukci Rondo potřebuje jako sůl

Celkové výdaje se předpokládají ve výši 32,8 milionu Kč, z toho jsou způsobilé výdaje předběžně stanoveny na 27,1 milionu Kč.

„Halu Rondo průběžně vylepšujeme. V nejbližší době se tu nainstalují nové mantinely, střídačky a další vybavení, které bude vyhovovat novým pravidlům Mezinárodní federace ledního hokeje. A v budoucnu čeká obnova i strojovnu chlazení, která už je za hranicí životnosti. Modernizací prospějeme životnímu prostředí a snížíme provozní náklady podle předpokladu o více než tři miliony korun ročně třeba tím, že se využije teplo z procesu chlazení a provoz bude bezobslužný. Dalším cílem je snížení rizika závažných havárií s přítomností nebezpečných látek,“ uvedl člen Rady města Brna pro oblast školství a sportu Jaroslav Suchý.

Společnost STAREZ–SPORT bude žádat o půjčku z EFRR ve výši 9,5 milionu Kč se splatností 10 let (měsíční splátka cca 78 tisíc Kč). Dotace se odhaduje na 6,8 milionu Kč. V případě, že bude projekt úspěšný, a bude mu tedy přiznána dotace a také schválena půjčka, předloží STAREZ–SPORT žádost o poskytnutí účelové investiční dotace z městského Fondu kofinancování projektů až do výše 10,9 milionu Kč. Radní dnes souhlasili se zajištěním půjčky z EFRR formou zřízení zástavního práva k hale Rondo.

Autoři | Foto Tomáš Hrivňák

Štítky rondo, rekonstrukce, dotace, brno

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.