Městem křižuje speciální šalina, v Lužánkách stojí čerstvě vysazená lípa a časostroj na Svoboďáku vydává speciální edici kuliček. Brno si připomíná 100 let od chvíle, kdy se začalo stávat městem, jakým je dnes. 23. dubna 1919 totiž vzniklo tzv. Velké Brno.
Jedna z nejzásadnějších změn v dějinách Brna. Tak bývá popisován den, kdy se rozloha města před stoletím téměř sedminásobně zvýšila a počet jeho obyvatel vzrostl na více než 220 tisíc.
Současné Brno má zhruba 380 tisíc obyvatel. Na počátku roku 1919 mělo však město na soutoku řek Svratky a Svitavy zhruba jen 130 tisíc obyvatel. Na konci dubna téhož roku už přes 220 tisíc. Proč? K Brnu se 23. dubna připojilo 21 předměstských obcí a dvě města. Rozloha Brna se tak sedmkrát zvětšila (z 1815 hektarů na 12.376 hektarů) a značně se tím posílil i počet obyvatel mluvících česky.
Součástí Brna se staly v roce 1919 také Židenice, bývalá největší vesnice rakouského mocnářství, která však před válkou usilovala o zisk statusu města. Po válce už obec svou žádost neobnovila.
Výročí vzniku Velkého Brna bude ve městě připomínat červená tramvaj, kterou pokřtila primátorka Markéta Vaňková a ředitel DPM Miloš Havránek.
Po slavnostním křtu tramvaje vypadla v 11 hodin z brněnského orloje první kulička ze speciální edice oslav. Po dobu sta dní budou denně vypadávat v tento čas. K dostání jsou i v informačním centru TIC na Panenské ulici.
Oslavy se poté přesunuly do lužáneckého parku, který je nejstarším a také největším ve městě. Primátorka zde s ředitelem Veřejné zeleně města Brna vysadila pamětní lípu srdčitou.