Počasí dnes17 °C, zítra19 °C
Úterý 6. června 2023  |  Svátek má Norbert

FOTO: V hodonínské zoo se narodil páreček malých afrických lvíčat

Na sklonku roku 2018 se v hodonínské zoologické zahradě narodila dvě mláďata lvů jihoafrických. V brzkých ranních hodinách dne 13. prosince přišly na svět dvě samičky. První z nich se narodila po půlnoci, druhá v půl čtvrté ráno. Mláďata jsou zdravá a mají se čile k světu.

„Mláďata jsou nyní v ubikaci společně s matkou a mají se čile k světu. Samec byl od samice oddělen již několik dní před termínem porodu, čímž měla samice zajištěn klid při porodu,“ vysvětluje zooložka Zdenka Vavrysová a dodává, že z podobného důvodu byla hala šelmince, kde se mláďata nachází, úplně uzavřena i v následujících dnech po porodu.

Poklidná silvestrovská noc

Také obávanou silvestrovskou noc, která představuje stres pro většinu zvířat, zvládla matka v poklidu. Nyní je již pavilon zpřístupněn veřejnosti, sklo ubikace ale i nadále zůstává zatřeno barvou, aby zvířata nebyla rušena a postupně si zvykala na okolní vjemy. Nátěr bude odstraněn za několik týdnů. „V nejbližších dnech máme v plánu připojit k samici s mláďaty také samce. Dále mláďata čeká odčervení, očkování a čipování,“ upřesňuje Vavrysová.

Lvi jihoafrické vzácné smetanově bílé barvy chová hodonínská zoo od roku 2013, kdy byl z mezistanice v Zoo Chleby přivezen osmiměsíční samec pocházející z Lory Parku v Jihoafrické republice. Za měsíc za ním z polského Safari Parku Borysew přicestovala o několik dnů starší samička, která se nedokázala začlenit do tamní skupiny lvů. Po příjezdu byli postupně spojeni, což proběhlo bez komplikací.

Předchozí porody skončily nešťastně

Samice již v minulosti dvakrát zabřezla, mláďata se v obou případech narodila mrtvá. Nyní se tedy jedná o první mláďata tohoto druhu v Zoo Hodonín.

Historie chovu lvů v Zoo Hodonín je dlouhá téměř jako její existence. Na začátku zde byli chováni lvi pustinní, ke kterým v roce 2008 přibyli v přírodě již vyhynulí lvi berberští. Těch se zde vystřídalo několik a jedna lvice berberská zde zůstává na dožití v tzv. starém šelminci. Místo po lvech berberských v novém šelminci zaujal současný pár lvů jihoafrických, vzácné smetanově bílé barvy. Tu způsobuje tzv. leucizmus, což je porucha pigmentace, jež způsobuje světlou barvu kůže i srsti.

Rekordní návštěvnost v roce 2018

V roce 2018 zaznamenal hodonínská zoo rekordní návštěvnost. V roce 2017 bránu zoo překročilo 172 140 osob, což je o 5776 více, než v roce předchozím. Mezi lákadla hodonínské zoo patří kromě lvů jihoafrických a tygrů ussurijských také jaguáři.

K dalším zajímavostem patří i tři druhy tamarínů (pinčí, žlutoruký, vousatý) a skupinka šimpanzů a kočkodanů zelených. Z ptačích druhů stojí za zmínku plameňáci růžoví a kolekce sov či sojkovců. V pavilonu akvárií si návštěvníci mohou prohlédnout žraloka černoploutvého ve společnosti mnoha dalších mořských živočichů. Dále jsou v zoo k vidění antilopy, zebry, klokani či velbloudi.

„V roce 2019 plánujeme otevření rekonstruovaného pavilonu ptáků a zrekonstruované expozice suchozemských želv a surikat," uzavřela mluvčí zoo Marie Blahová.

Foto Zoo Hodonín | Zdroj s použitím TZ

Štítky Zoo Hodonín, lvíčata, lev africký, narození, mláďata, porod, pavilon, silvestr, Zoologická zahrada Hodonín, ZOO Chleby, zoologická zahrada, Jihoafrická republika

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.