Necelý týden před Vánoci odsouhlasila Evropská komise společně s Radou EU a Evropským parlamentem novou směrnici, která má chránit spotřebitele v Evropě. Zmínka o dvojí kvalitě potravin v ní však navzdory českým snahám o zařazení chybí. Rakousko, současná předsedající země Rady EU, návrhy na zařazení zákazu dvojí kvality potravin z pera českých europoslanců buď záměrně ignorovalo, nebo je rovnou smetlo ze stolu.
Návrh evropské směrnice s názvem Nová dohoda pro spotřebitele se má vztahovat na zemědělské a potravinářské produkty, s nimiž se obchoduje v rámci potravinového řetězce. „Vůbec poprvé zakazuje 16 nekalých obchodních praktik, jsou-li uplatněny jednostranně jedním z obchodních partnerů. Určité další postupy budou přípustné pouze v případech, kdy se na nich obchodní strany předem jasně a jednoznačně dohodnou," stojí v tiskové zprávě Evropské komise. V následném výčtu nekalých praktik však dvojí kvalita potravin chybí.
Proti dvojí kvalitě potravin se zejména v Česku a na Slovensku zvedla za poslední dva roky masivní vlna odporu. Vše odstartovaly série testů, které potvrdily dlouholeté domněnky, že jsou v Česku pod stejným výrobcem i názvem prodávány jiné, horší produkty, co se složení týče. Potraviny určené na německý či rakouský trh jsou vyrobeny z řádově kvalitnějších surovin než produkty pro tuzemský či slovenský trh.
Do bitvy proti neférovému chování výrobců se vydala i eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová. Jak však přiznala letos na podzim v rozhovoru pro Hospodářské noviny, při svém tažení narazila na tvrdý lobbing některých členských zemí. „Dvojí kvalita produktů je opravdu oříšek. Nečekala jsem, že to bude narážet na tak silný odpor v rámci Evropské komise i u některých členských států," prohlásila Jourová v září.
Nejnovější návrh Nové dohody pro spotřebitele, který předložilo Rakousko jakžto předsedající stát Rady před Vánoci, obavy Jourové potvrdil. Obsahuje sice výčet více než desítky nekalých praktik, které budou trestány jako nezákonné, dvojí kvalita potravin mezi nimi ale není. Přitom směrnice měla být definitivně schválena před volbami do Evropského parlamentu už na jaře příštího roku.
Krok vyvolal odezvu v českých politických kruzích. „Mám velký problém s rakouským přístupem, je třeba, aby dvojí kvalita potravin byla postihnutelná soudním rozhodnutím, dvojí kvalita potravin je zakázané, nekalé, je to takzvaná nekalá praktika,“ řekl severu TN.cz europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).
„Oni mají předsednictví, které končí tento rok a je to jejich představa. Většina státu samozřejmě je pro to, abychom neměli dvojitou kvalitu potravin. Myslím, že to prosadíme z nějakého delšího horizontu," prohlásil premiér Andrej Babiš.
Babiš přitom narazil na skutečnost, že je Rakousko předsedajícím státem Rady EU jen do konce letošního roku. Žezlo poté převezme Rumunsko, což může v ohledu boje za zákaz dvojí kvality potravin pro Česko znamenat značně optimistickou změnu. „Doufám, že bude v této věci vnímavější než odcházející Rakousko,“ uzavřela autorka pozměňovacích návrhů směrnice a europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová.