úterý 18. února 2020 Gizela

FOTO: Měla jí k zemi, nyní dostane druhou šanci. Brno chce opravit smuteční síň v Židenicích

Brno plánuje v městské části Židenice rekonstrukci obřadní síně, jejímž autorem je letos zesnulý architekt Ivan Ruller. Náklady stavby jsou přes 25 milionů a další dva miliony si vyžádá příprava projektové dokumentace, řekl novinářům primátorův náměstek Martin Ander (SZ). Síň by měla sloužit obřadům, ale i jako jeden z cílů cestovního ruchu. Radní v úterý schválili investiční záměr na rekonstrukci.

Síň vznikla v roce 1983. Z důvodu špatného stavu byla od 1. ledna 2007 uzavřená. Podle Andera ještě minulé vedení ČSSD a ODS rozhodlo o jejím zbourání, nynější vedení města složené z ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09 ale rozhodlo o modernizaci síně.

Podle Andera by nebylo dobré bourat takový architektonický skvost, který mohou lidé navštěvovat například jako vilu Tugendhat. „Je to architektonicky významná budova. O její obnově jsme jednali ještě s panem architektem Rullerem, než zemřel," uvedl Ander. Dodal, že rekonstrukce je otázkou příštích čtyřech let. Město by na ni mohlo zkusit čerpat částečně dotace, řekl Ander.

Brno letos opustila opravdová persona

Architekt Ivan Ruller zemřel letos v březnu ve věku 91 let. Jeho rukopis nese například Janáčkovo divadlo nebo hokejová hala Rondo. Úplný soupis děl, kterými Ruller obohatil fond moderní architektury, zahrnuje přes 500 položek.

Byl žákem Bohuslava Fuchse či Bedřicha Rozehnala, silně jej ovlivnil funkcionalismus, moderna a meziválečná kultura obecně, ale také francouzský brutalismus. I v pokročilém věku zůstával činný. Učil, projektoval, vyjadřoval se k odborným otázkám. Angažoval se proti odsunu nádraží v Brně. Loni jeho tým zvítězil v architektonické soutěži o návrh úpravy nábřeží Svratky.

Autoři | Foto Židenice.eu

Štítky smuteční síň, ruller, židenice, oprava, rekonstrukce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.